Rząd Republiki Haiti zdecydował o odtworzeniu Haitańskich Sił Zbrojnych (FADH, Forces Armées d’Haïti). Decyzję tę podjęto przy aprobacie Organizacji Narodów Zjednoczonych w związku z planowanym na 15 października tego roku zakończeniem liczącej prawie 5 tysięcy żołnierzy i policjantów misji stabilizacyjnej ONZ na Haiti (MINUSTAH). Ma ją zastąpić znacznie skromniejsza misja pokojowa MINUJUSTH, która ma liczyć około 1300 policjantów.

Dodatkowo przywrócenie służby wojskowej ma być szansą na zmniejszenie bardzo wysokiego bezrobocia wśród ludności kreolskiej na Haiti. Z drugiej strony istnieje obawa, że nowo powstała armia stanie się elementem walki politycznej w rękach władz haitańskich i w najgorszym wypadku dojdzie do powtórzenia historii.

Siły zbrojne Haiti zostały bowiem wcześniej rozwiązane w roku 1995 w następstwie operacji „Uphold Democracy”, mającej na celu obalenie junty generała Josepha Raoula Cédrasa, który był odpowiedzialny za pucz wojskowy w roku 1991. Przez trzy lata rządów junty na Haiti zginęło około 4 tysięcy osób. Operacja ta była chrztem bojowym GROM-u.

W dniach 17–21 lipca trwała rekrutacja do nowo powstającej armii. Początkowy nabór obejmuje 500 etatów dla chętnych mężczyzn i kobiet stanu wolnego w wieku od 18 do 25 lat z uzyskanym średnim wykształceniem. Docelowo FADH ma liczyć 3 do 5 tysięcy żołnierzy. Ma wesprzeć liczące łącznie około 15 tysięcy mundurowych jednostki Haitańskiej Policji Narodowej (PNH) i Haitańskiego Komisariatu Straży Przybrzeżnej (GCDH) oraz zastąpić Niebieskie Hełmy w ochronie granic i porządku publicznego w państwie.

Zobacz też: Somalia prosi o zniesienie embarga na broń

(lenouvelliste.com, bbc.com, un.org, md.gouv.ht)

Ministère de la Défense – Haïti