Mocą wyroku z dnia 23 lutego japoński sąd przyznał łączną kwotę 30,2 miliarda jenów (około 1,1 miliarda złotych) odszkodowań na rzecz ponad 22 tysięcy mieszkańców okolic bazy lotniczej Kadena w prefekturze Okinawa. Są to najwyższe jak dotąd odszkodowania za przekroczenia norm hałasu wywoływane działaniami amerykańskiego lotnictwa wojskowego w Japonii.

Wnioskodawcy pozwu uskarżali się na spowodowane lotami amerykańskich maszyn choroby słuchu i zaburzenia snu, domagając się od japońskich władz odszkodowań oraz wstrzymania lotów z bazy w godzinach wieczornym, wczesnoporannych i nocnych. Zdaniem sędziów rząd Japonii zbyt długo ignorował sytuację, nie podejmując żadnych działań, w związku z czym zainteresowanym przyznano kompensaty finansowe. Odrzucono natomiast żądanie ograniczenia lotów jako gwarantujących pokój i bezpieczeństwo w regionie, pod względem organizacyjnym zaś leżących w wyłącznej gestii amerykańskich władz bazy.

Pierwszy proces z powodu nadmiernego poziomu hałasu w okolicach Kadeny wytoczyło japońskiemu rządowi w 1982 roku zaledwie 906 osób. Postępowanie zakończono dopiero szesnaście lat później. Przy drugim podobnym wniosku, w 2000 roku, były to już 5544 osoby. Obecnie zakończony proces wytoczony został władzom w 2011 roku na wniosek 22 054 mieszkańców. Z tego jednak część osób nie dożyła końca postępowania ze względu na podeszły wiek, podpisy innych odrzucono zaś z uwagi na brak obywatelstwa japońskiego.

Bazujące w Kadenie 18. Skrzydło USAF-u ma w swoim składzie 44. i 67. Eskadrę Myśliwską (obie wyposażone w F-15C/D), 909. Eskadrę Tankowania Powietrznego (KC-135R), 961. Eskadrę Kontroli Obszaru Powietrznego (E-3B/C), 33. Eskadrę Ratowniczą (śmigłowce HH-60G) oraz kilka jednostek pomocniczych. Okresowo w bazie pojawiają się także inne typy samolotów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i wojsk sojuszniczych.

odszkodowania za hałas kadena

Infografika przedstawiająca misję i wyposażenie 18. Skrzydła stacjonującego w Kadenie
(US Air Force)

Śzczęściem w nieszczęściu dla Kadeny wydaje się to, że od lat stacjonują tam prawie te same typy samolotów. W innych bazach na terytorium Japonii z obawami bądź protestami spotykają się zastąpienie śmigłowców CH-46E przez pionowzloty MV-22B, EA-6B przez EA-18G czy AV-8B przez F-35B – jako powodujące iluzoryczne choćby podwyższenie poziomu hałasu.

W podobnym procesie dotyczącym bazy lotniczej marines Futenma na wniosek 3417 okolicznych mieszkańców sąd przyznał odszkodowania w kwocie równoważnej 92,3 miliona złotych. Ustalona tym razem dla Kadeny kwota przekroczyła natomiast trzykrotnie dotychczasowy rekord odszkodowań z tytułu hałasu, ustanowiony przez NAF Atsugi, bazę lotniczą US Navy w prefekturze Kanagawa. Także w przypadku Atsugi finalnie nie posunięto się jednak do wstrzymania lotów amerykańskich maszyn w godzinach wczesnoporannych i nocnych.

(military.com, japantimes.co.jp)

US Air Force / Staff Sgt. Marcus Morris