Indyjskie media poinformowały 23 września, że wojska lądowe we współpracy z Organizacją Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) przeprowadziły pierwsze udane strzelanie przeciwpancernego pocisku kierowanego odpalanego z lufy armatniej (Gun Launched Anti Tank Guided Missile, GLATGM). Do odpalenia wykorzystano wieżę czołgu podstawowego Arjun na podwoziu czołgu T-72M1. Testy odbyły się na poligonie w Ahmednagar w zachodnich Indiach.

Według informacji przekazanych przez DRDO kierowany laserowo pocisk z głowicą kumulacyjną HEAT skutecznie poraził cel w odległości 3 kilometrów. Przeznaczony jest do niszczenia pojazdów opancerzonych, w tym chronionych pancerzem reaktywnym ERA, oraz szerokiej gamy celów ruchomych, w tym nisko latających śmigłowców. Według nieoficjalnych informacji pocisk opracowano z myślą o wystrzeliwaniu z wyrzutni umieszczonych na rożnych platformach. Obecnie przechodzi ocenę techniczną podczas strzelań z działa Arjuna.

Pocisk, opracowany przez Armament Research and Development Establishment (ARDE) w ramach programu rozwoju pocisków wystrzeliwanych z armat, ma poradzić sobie z przełamywaniem ochrony najnowszych czołgów. GLATGM ma jeszcze bardziej poprawić potencjał Arjuna. Decyzja o produkcji rodzimego pocisku zapadła po odrzuceniu przez Indie pomysłu zakupu pocisków LAHAT opracowanych przez Israel Aerospace Industries.

Pociski przeciwpancerne odpalane z działa czołgu nie są nowością. Rozwijane są również rozwijany przez inne kraje. W Belgii opracowano pociski rodziny Falarick: Falarick 105 zintegrowane z armatami CV kalibru 105 milimetrów oraz Falarick-90 stworzone dla armat średniociśnieniowych Mk.8 kalibru 90 milimetrów.

Większość rosyjskich czołgów podstawowych jest również w stanie strzelać przeciwpancernym pociskiem kierowanym z głównego działa. 9M119 Swir i 9M119M Refleks to pociski sterowane wiązką laserową opracowane w byłym Związku Radzieckim. Oba nadają się do odpalania z armat gładkolufowych kalibru 125 mm i dział przeciwpancernych różnych typów (2A45, 2A46 i 2A46M). Mogą razić cele na dystansie od 4000 do 5000 metrów.

Hybryda Arjuna i T-72M1 nosi w Indiach oznaczenie Tank Ex. We współpracy między DRDO i HVF (producentem Arjuna) wyprodukowano osiem prototypów. Wojska lądowe odrzuciły cały projekt w roku 2008.

Zobacz też: Pakistan: Prezentacja zmodernizowanych Al‑Khalidów 1

(indiatimes.com)

Ministry of Defence / Prem Singh Kanwar