Moskwa przedłużyła podpisaną w 2004 roku umowę międzyrządową o świadczeniu Mongolii nieodpłatnej pomocy wojskowo-technicznej. Oznacza to, że Ułan Bator może liczyć na kolejne dostawy sprzęty pancernego, w tym czołgów T-72A i kołowych transporterów opancerzonych BTR-70M. Obie strony zgodnie oświadczyły, że stosunki międzypaństwowe osiągnęły najlepszy dotąd stan.

Fakt podpisania aneksu do umowy z początków wieku potwierdził 1 października minister spraw zagranicznych Damdin Tsogtbaatar. Według szefa mongolskiej dyplomacji oba rządy „przedłużyły traktat”, który obejmuje dalsze nieodpłatne przekazywanie sprzętu wojskowego i wsparcia dla mongolskich sił zbrojnych. Pomoc w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń wojskowych ma być teraz bardziej prężna. Ponadto częściej będą organizowane wspólne ćwiczenia różnych rodzajów sił zbrojnych. Rosja w dalszym ciągu będzie wzmacniać mogolskie siły zbrojne.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał umowę o przyjaźni ze swoim mongolskim odpowiednikiem Chaltmaagijnem Battulgą podczas wizyty w Ułan Bator. Według głowy rosyjskiego państwa współpraca ta ma mieć fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa w Azji. Putin obiecał, że manewry podobne do tych, które odbyły się w sierpniu, staną się częstszym elementem stosunków między obu krajami.

– Omówiliśmy szczegółowo perspektywy współpracy między naszymi krajami w zakresie obronności, spraw militarno-technicznych i walki z terroryzmem – powiedział Putin 3 września.

Współpraca na linii Moskwa–Ułan Bator nie będzie ograniczać się do sfery obronności. Rosja zamierza wspomóc Mongolię w tworzeniu bardziej zaawansowanej infrastruktury, także drogowej i kolejowej. Rosatom poważnie rozważa założenie w tym kraju centrum naukowego, zaś należąca do rosyjskiego skarbu państwa spółka Rosgieołogija zamierza zaangażować się w poszukiwanie i wydobywanie surowców naturalnych.

Zobacz też: Subedej. Najwybitniejszy dowódca wszech czasów

(janes.com, tass.com)

Jonathan Snyder, US Air Force