Falklands Maritime Heritage Trust poinformował o odnalezieniu wraku niemieckiego krążownika pancernego SMS Scharnhorst z okresu pierwszej wojny światowej. Odkrycia dokonano w przededniu 105. rocznicy bitwy koło Falklandów, w której okręt poszedł na dno.

Poszukiwania wraków okrętów Wschodnioazjatyckiej Eskadry Krążowników rozpoczęły się w roku 2014 na fali obchodów setnej rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej. Nie osiągnięto wówczas sukcesu. Falklands Maritime Heritage Trust powrócił do poszukiwań z nowym sprzętem w tym roku. Przy wykorzystaniu podwodnego bezzałogowca systematycznie przeszukano 4500 kilometrów kwadratowych dna morskiego.

Metodyczne prace i wykorzystanie nowoczesnego sprzętu pozwoliły zlokalizować wrak. Scharnhorst spoczywa na głębokości 1610 metrów, dziewięćdziesiąt osiem mil morskich na południowy wschód od Port Stanley na Falklandach. Falkland Maritime Heritage Trust rozpoczął działania na rzecz objęcia wraku ochroną prawną.

W poszanowaniu statusu Scharnhorsta jako morskiego cmentarza ekspedycja badawcza w żaden sposób nie naruszyła wraku. Zespół badawczy upamiętnił wszystkich poległych w bitwie koło Falklandów.

Scharnhorst był okrętem flagowych Wschodnioazjatyckiej Eskadry Krążowników dowodzonej przez wiceadmirała Maximilliana von Spee, bardziej znanego jako graf Spee. W chwili wybuchu wojny eskadry nie było w jej bazie w Qingdao w Chinach – wizytowała niemieckie kolonie na Pacyfiku. Wobec przewagi połączonych sił brytyjsko-japońskich Spee podjął decyzję o marszu przez ocean w stronę Ameryki.

Jedyny zespół niemieckiej floty poza Europą stwarzał duże zagrożenie dla alianckiej żeglugi, dlatego Brytyjczycy dokładali wszelkich starań, by przechwycić eskadrę grafa Spee. Pierwsze podejście zakończyło się katastrofą. 1 listopada 1914 roku eskadra kontradmirała Christophera Cradocka została rozgromiona pod Coronelem u wybrzeży Chile. Admiralicja ściągnęła wówczas z Morza Śródziemnego krążowniki liniowe Invincible i Inflexible.

Dowodzący wzmocnionym zespołem wiceadmirał Frederick Sturdee słusznie założył, że Spee będzie starać się przedrzeć do Niemiec. Do spotkania obu eskadr doszło 8 grudnia 1914 w pobliżu Falklandów. Wobec brytyjskiej przewagi technicznej i liczebnej Niemcy zostali rozgromieni. Spee zginął na pokładzie Scharnhorsta. W bitwie poległo też dwóch jego synów: Heinrich na pokładzie Gneisenaua, bliźniaka Scharnhorsta, a Otto – na lekkim krążowniku Nürnberg.

Czwartym zatopionym niemieckim okrętem był lekki krążownik Leipzig. Z pogromu uratował się jedynie krążownik lekki Dresden, na którego pokładzie służył Wilhelm Canaris, przyszły dowódca Abwehry.

Mieszkańcy Falklandów co roku uroczyście upamiętniają rocznicę bitwy. Falklands Maritime Heritage Trust zamierza kontynuować poszukiwania i odnaleźć wraki pozostałych okrętów eskadry grafa Spee.

Zobacz też: Okręty Hochseeflotte do kupienia na eBayu

(mercopress.com)

Cay Jacob Arthur Renard