Serwis internetowy izraelskiej gazety Jedi’ot Acharonot, jednego z największych dzienników w Izraelu, podał, że Siły Obronne Izraela zmieniają lokalizację elementów systemu obrony przeciwlotniczej Żelazna Kopuła. Powód jest dość nietypowy i spowodowany potrzebą ochrony rzadkiego kwiatu – Iris mariae – występującego właśnie w rejonie rozlokowania komponentów Żelaznej Kopuły.

Inicjatywą wykazały się lokalne społeczności zajmujące tereny położone blisko Strefy Gazy. Zwrócili się do szefa Dowództwa Południowego, generała Herzla Halewiego, i dowódcy sił powietrznych, generała Amikama Norkina, prosząc o zmianę rozmieszczenia baterii Kipat Bar’zel. Wśród lokalnych mieszkańców panuje przekonanie, że jej elementy, a także zniszczenia spowodowane poruszaniem się obsługujących system żołnierzy doprowadziłyby do unicestwienia rośliny.

Podane informacje nie wskazują wprost, o które elementy chodzi. Wiadomo jedynie, że przemieszczenie elementów wyszło z inicjatywy społeczności zamieszkałych blisko granicy ze Strefą Gazy, a więc można się domyślać, że chodzi o baterię położoną opodal miasta Sderot.

Rzecznik prasowy Sił Obronnych Izraela poinformował, że trwa proces przenoszenia elementów systemu i że wojsko położyło nacisk na ochronę obszarów, w których działa. Wprawdzie Żelazna Kopuła odgrywa kluczową rolę w ochronie lokalnych osiedli przed częstymi atakami rakietowymi ze Strefy Gazy rządzonej przez Hamas, jednak przyroda okazała się ważniejsza. Wojsko koordynuje swoje działania z radami regionalnymi, Zarządem Ochrony Przyrody i Parków Narodowych.

Iris mariae to niewielka roślina występująca na piaskach na Bliskim Wschodzie, szczególnie na pustyni Negew. Kwitnie od lutego do marca.

Zobacz też: Turcja zaprojektuje własną Żelazną Kopułę?

(ynetnews.com)

Gideon Pisanty, Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0