Urałwagonzawod rozpoczął testy ogniowe czołgów podstawowych T-14 Armata na poligonie wojskowym Staratiel w Niżnym Tagile. Żołnierze sprawdzą potencjał czołgów w zakresie precyzyjnego trafiania w cele o różnym stopniu złożoności i w czołgi już wycofane ze służby. Testy mają dać wiarygodną ocenę potencjału uzbrojenia T-14.

Równolegle wicepremier Dmitrij Rogozin objeżdża różne zakłady państwowego przemysłu zbrojeniowego i składa wizyty kierownictwom największych firm. W czasie wizyty złożonej władzom Urałwagonzawodu porównał czołg T-72 do platformy modułowej Armata, na której bazie powstają czołg podstawowy T-14, ciężki bojowy wóz piechoty T-15, wóz zabezpieczenia technicznego T-16 i inne warianty. Jego zdaniem T-14 Armata pójdzie w ślady T-72 wprowadzonego do służby w latach siedemdziesiątych, który doczekał się wielu modernizacji i nadal jest w linii w wielu państwach. Zdaniem Rogozina rosyjscy żołnierze rozpoczną ocenę operacyjną czołgu T-14 Armata w 2019 roku.

– Mam nadzieję, że kierownictwo Urałwagonzawodu potwierdzi, że rok 2019 będzie tym, w którym rozpocznie się ocena operacyjna czołgu T-14. I tym samym pojazd więcej czasu będzie spędzał na poligonach wojskowych, nie zaś w zakładowych halach, i szybko trafi do produkcji seryjnej – powiedział wicepremier.

T-14 Armata wyposażony jest w bezzałogową wieżę czołgową pokrytą pancerzem WST-2, cała załoga znajduje się z przodu kadłuba (zobacz też: Załoga T-14 będzie dwuosobowa). Nowa bezzałogowa wieża będzie wyposażona w nowe działo 2A82-1M kalibru 125 milimetrów wyposażoną w automat ładowania i 45 sztuk amunicji, w tym 32 gotowe do natychmiastowego ładowania. Główne działo może strzelać pociskami kierowanymi laserem, osiągając donośność od siedmiu do dwunastu kilometrów.

Według niektórych rosyjskich źródeł T-14 Armata w przyszłości będzie uzbrojona w działo kalibru 152 milimetry. Uzbrojeniem dodatkowym jest zdalnie sterowane stanowiska karabinów maszynowych: Kord kalibru 12,7 milimetra i PKT kalibru 7,62 milimetra.

Zobacz też: Armata będzie wspierana przez drony

(armyrecognition.com, defence-blog.com)

Boevaya mashina, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International