Dziewięćdziesięcioczteroletni weteran RAF-u Kurt Taussig kupił na aukcji obraz przedstawiający Spitfire’a, którym latał w czasie drugiej wojny światowej. Obraz został namalowany przez jednego z pilotów eskadry, który po zakończeniu wojny został malarzem.

Na przedstawionej scenie widać dwa myśliwce w wersji w czasie lotu bojowego nad Włochami w 1945 roku. Są to maszyny w wersji Mk. IX należące do 225. Eskadry. W jednym myśliwcu siedzi autor obrazu, a w drugim – Kurt Taussig.

Weteran miał okazję kupić obraz już wiele lat temu, kiedy został wystawiony po raz pierwszy, ale się na to nie zdecydował, czego później bardzo żałował. Dlatego teraz, gdy jego syn zobaczył, że dzieło jest znowu wystawione na aukcji, był zdeterminowany wygrać licytację, co ostatecznie się udało. Obraz kosztował go 360 funtów. Szczęśliwy nabywca powiedział, że na pewno znajdzie dla niego miejsce, choćby miał wyrzucić z domu telewizor.

Kurt Taussig jest z pochodzenia niemieckim Żydem. Do Wielkiej Brytanii trafił jako uchodźca, uciekając przed represjami nazistów. Szkolenie lotnicze odbył w Południowej Afryce na samolocie Tiger Moth i kontynuował je w Rodezji na Harvardzie. Następnie latał na Hurricane’ach i Spitfire’ach w Palestynie i we Włoszech.

Zobacz też: Norweskie oldtimery

(itv.com)

Bryan Fury75, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported