Dyrektor generalny Rossijskoj Samoletostroitielnoj Korporacyi (RSK) MiG Siergiej Korotkow poinformował w wywiadzie dla agencji Interfaks, że w lutym bieżącego roku po raz pierwszy oblatano myśliwiec MiG-29UPG, specjalnie budowany dla Bharatiya Vāyu Senā, indyjskich wojsk lotniczych. Nie jest to pierwszy lot zmodernizowanego wariantu. Jednak po raz pierwszy w powietrze wzbiła się maszyna, którą w całości zbudowano w Indiach. W pierwszej transzy modernizacji ulegną jeszcze trzy kolejne maszyny tego typu. Prace są w toku.

Kontrakt przewidujący modernizację sześćdziesięciu dwóch samolotów MiG-29, z czego osiem to dwumiejscowe MiG-29UB, do wariantu MiG-29UPG, podpisano w marcu 2008 roku. Wartość umowy oszacowano na blisko jeden miliard dolarów. Obecnie indyjskie lotnictwo dysponuje sześcioma MiG-ami-29UPG, które zmodernizowali rosyjscy specjaliści. Dostawy zaś rozpoczęły się w grudniu 2012 roku.

MiGi-29UPG dla wojsk lotniczych Indii to specjalnie modernizowana odmiana SMT. Na pokładzie samolotu zainstalowano systemy i uzbrojenie tożsame z tym, które znajduje się na MiG-u-29K. Są to radiolokator N010ME Żuk-M2E, nowa awionika, OLS-UEM IRST, silnik RD-33 serii 3 i dodatkowy zbiornik paliwa. Modernizacja wydłuży resurs maszyn do trzech i pół tysiąca godzin lotu lub czterdziestu lat służby. Ponadto wprowadzenie modyfikacji do wariantu UPG znacznie poszerza zakres zadań, które samolot może wykonywać. Obecnie wykorzystywane są przede wszystkim do przechwytywania celów powietrznych i uzyskania przewagi powietrznej. Zmodernizowane samoloty będą mogły atakować cele naziemne stacjonarne i mobilne o każdej porze dnia i nocy oraz w każdych warunkach pogodowych.

(defencenews.in; na zdjęciu MiG-29SMT w barwach rosyjskiego lotnictwa, fot. materiały prasowe RSK MiG)