Spółka Aero Vodochody poinformowała o oblocie pierwszego zmodernizowanego lekkiego samolotu wielozadaniowego L-159T2. Czesi podali, że trzydziestominutowy lot maszyny o numerze 6028 przebiegał bezproblemowo. Za sterami L-159T2 zasiadało dwóch pilotów doświadczalnych czeskiej spółki: Vladimír Kvarda i David Jahoda.

– To kolejny kamień milowy. Dzięki współpracy z krajowymi siłami powietrznymi program L-159 uzyskał kolejny wymiar – powiedział prezes i dyrektor generalny Aero Vodochodów, Giuseppe Giordo. – Na bazie wymagań czeskiego lotnictwa wojskowego dostarczane maszyny nadawać będą nie tylko do zaawansowanego szkolenia pilotów, ale również do operacji bojowych.

Czesi zamówili trzy zmodernizowane samoloty, które mają trafić do 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Čáslaviu. Ponadto pięć maszyn L-159T1 będzie modernizowanych do tego samego standardu Aero Vodochody planują dostarczyć wszystkie maszyny do końca 2018 roku.

Zmiany polegają na dodaniu nowych zbiorników paliwa zamontowanych w skrzydłach, wyrzutni rakiet umieszczony na końcach skrzydeł i wyposażeniu maszyn w zamontowaną na stałe sondę do pobierania paliwa w czasie lotu. Ulepszono oprogramowanie radaru Grifo i zestaw walki elektronicznej. Kokpit będzie dostosowany do używania gogli noktowizyjnych, a ponadto wizjer hełmu pilota umożliwi obserwację danych z wyświetlacza HUD. Ostatnią większą zmianą jest możliwość podczepienia zasobnika celowniczego.

L-159 używane są przez lotnictwo wojskowe Czech i Iraku, a także przez przedsiębiorstwo Draken International. Wcześniej na bazie umowy leasingu używali ich również Węgrzy do szkolenia zaawansowanego pilotów.

Zobacz też: Powstał koncept czeskiego HMMWV

(informacja prasowa Aero Vodochody)

materiały prasowe Aero Vodochody