Saab przeprowadził dziś oblot pierwszego myśliwca wielozadaniowego JAS 39E Gripen przeznaczonego dla wojsk lotniczych Brazylii. Maszyna numer 39-6001 z pilotem doświadczalnym Saaba Richardem Ljungbergiem wzniosła się w powietrze z przyzakładowego lotniska w Linköping o godzinie 14.41.

W ciągu sześćdziesięciu pięciu minut lotu Ljungberg weryfikował zachowanie maszyny na różnych wysokościach i przy różnych prędkościach. Teraz 39-6001 – który w Brazylii otrzyma numer boczny 4100 – zostanie włączony do programu prób w locie jako samolot doświadczalny.

– Lot przebiegł gładko, a samolot zachowywał się dokładnie tak, jak widzieliśmy to w symulatorach – mówił Ljungberg. – Poza tym po raz pierwszy wykonaliśmy lot z wyświetlaczem szerokopowierzchniowym [Wide Area Display] w kabinie. Z przyjemnością mogę powiedzieć, że spełnił on moje oczekiwania.

W porównaniu z wcześniejszymi egzemplarzami doświadczalnymi 39-6001 ma zupełnie nowy układ przyrządów w kabinie, obejmujący wspomniany ekran szerokopowierzchniowy WAD, dwa wyświetlacze wielofunkcyjne Head Down Display i wyświetlacz przezierny. Zmodernizowano także układ kontroli lotu, w którym zaktualizowano dane o zachowaniu Gripena E w powietrzu.

– Ten kamień milowy to świadectwo wybornego partnerstwa Szwecji i Brazylii – powiedział prezes Saaba Håkan Buskhe. – Niespełna pięć lat od podpisania kontraktu pierwszy brazylijski Gripen wykonał pierwszy lot.

Brazylijskie lotnictwo ma otrzymać trzydzieści sześć Gripenów, w tym dwadzieścia osiem jednomiejscowych (E) i osiem dwumiejscowych (F). W Kraju Kawy dla Gripena wybrano oznaczenie F-39.

Zobacz też: Gripen wykluczony z testów w Szwajcarii

(informacja prasowa Saaba)

materiały prasowe Saaba