Indyjski samolot szkolenia podstawowego HAL HTT-40 odbył dziś pierwszy lot. Maszyna spędziła w powietrzu około trzydziestu minut. Za sterami zasiadał główny pilot doświadczalny Hindustan Aeronautics Limited, pułkownik Subramaniam.

Samolot wystartował z lotniska zakładowego w Bengaluru o godzinie 8.20. Lot przebiegł zgodnie z planem, nie odnotowano żadnych problemów technicznych, trzeba jednak podkreślić, że maszyna jedynie krążyła nad lotniskiem i nie wykonywała żadnych wymagających manewrów. HTT-40 napędzany jest silnikiem turbośmigłowym Honeywell Garrett TPE331-12B. Wyposażony jest w fotele wyrzucane klasy 0-0 i zaawansowany pakiet awioniki pozwalający instruktorowi symulować różnorodne awarie, aby na bieżąco szkolić i testować ucznia.

Indyjskie wojska lotnicze planują zamówić siedemdziesiąt dwa samoloty tego typu jako uzupełnienie szwajcarskich Pilatusów PC-7 Mk II. Dowództwu zależy na tym szczególnie dlatego, że szwajcarskie prawo wymusiło podpisanie kontraktu z klauzulami uniemożliwiającymi podwieszanie Pilatusom uzbrojenia, co ogranicza zakres możliwego szkolenia z użyciem tych maszyn.

(oneindia.com; fot. Anirvan Shukla, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)