Podczas wystawy Association of the United States Army 2020 przedsiębiorstwo AM General zaprezentowało opancerzony pojazd terenowy NXT 360 z napędem na cztery koła, określany jako następca słynnego HMMWV. Niemal w niczym nie przypomina on pojazdu pokazanego ponad dwa lata temu podczas targów przemysłu obronnego Eurosatory 2018.

Wymiary NXT 360 są podobne do HMMWV. Jego dopuszczalna masa całkowita wynosi 6,4 tony. Zależnie od wersji pojazd może przewozić dwóch, czterech lub sześciu żołnierzy. Według ogólnych informacji nowy pojazd skonstruowano z elementów innych wozów produkowanych seryjnie.

NXT 360 jest napędzany 6,5-litrowym silnikiem wysokoprężnym V8 o mocy 205 koni z turbodoładowaniem, co daje stosunek mocy do masy 32 koni mechanicznych na tonę. Silnik sprzężono z czterobiegową, sterowaną elektronicznie skrzynią biegów. Dodatkowo zamontowano połączoną z jej wyjściem dwubiegową skrzynię rozdzielczo-redukcyjną celu poprawy mobilności terenowej przy bardzo niskich prędkościach. Zbiornik paliwa o pojemności 95 litrów zapewnia zasięg około 400 kilometrów. Prześwit podwozia wynosi 437 milimetrów.

Samochód wyposażony jest w wytrzymałe zawieszenie, kontrolę trakcji i ABS. Można go transportować na zawiesiu za pomocą śmigłowców będącymi na wyposażeniu US Army i US Navy lub w ładowniach C-130 i większych samolotów transportowych. Tajemnicą pozostaje poziom osłonności balistycznej, ale niezależnie of tego pojazd można wyposażyć w dodatkowe opancerzenie. NXT 360 w wersji ES (ze wzmocnionym pancerzem) waży ponad siedem ton i ma sześciobiegową przekładnię.

Nowinką techniczną jest umieszczenie z tyłu na drzwiach – zamiast okien – wyświetlaczy, które mają poprawić świadomość sytuacyjną załogi zarówno w dzień, jak i w nocy. Według producenta zwiększy to czterokrotnie ochronę żołnierzy niż w przypadku zastosowania tradycyjnych okien.

Według przedstawicieli AM General żadna z dwóch wersji NXT 360 nie znajduje się w produkcji. Pojazd ma być jednak gotowy do produkcji, która już wkrótce ruszy. Włodarze przedsiębiorstwa są pewni zamówień od US Army i liczą, że zaistnieją również na rynku eksportowym, celując w kraje, które są użytkownikami innych pojazdów wyprodukowanych przez AM General.

Zobacz też: Dobre drogi niezbędne dla obronności Europy

(edrmagazine.eu)

AM General