Podczas odbywającego się w Stambule salonu przemysłu zbrojeniowego IDEF 2017 turecka firma zaprezentowała po raz pierwszy czołg podstawowy Altay w wersji przeznaczonej do walki w terenie zurbanizowanym. Już na pierwszy rzut oka widać, że podstawową platformę – kadłub i system wieżowy – uzupełniono nowym pancerzem i sprzętem wspomagającym świadomość sytuacyjną załogi w walkach w środowisku asymetrycznym.

– Odpowiadając na hybrydowe i asymetryczne modele pola walki, zaprojektowaliśmy czołgi Altay Asimetrik Harp Tankı (AHT) w oparciu o własne doświadczenia, zasoby i technologię. Jesteśmy pewni, że spełni on wymagania tureckich sił zbrojnych i stanie się ponadto znaczącym czynnikiem w przyszłych kontraktach eksportowych. Nowa wersja czołgu jest również potwierdzeniem tego, że jesteśmy gotowi do rozpoczęcia produkcji seryjnej (zobacz: Produkcja seryjna Altaya ruszy w maju) – powiedział Serdar Görgüç, dyrektor generalny Otokara.

Skonstruowanie Altaya do walki w środowisku asymetrycznym zajęło specjalistom tureckiej firmy pięć miesięcy. Od wersji podstawowej różni się zmodyfikowanym pancerzem, wyposażeniem i napędem z drążkami skrętnymi, które mają być łatwiejsze w utrzymaniu.

Kluczowe zmiany

Podczas walk w mieście bardzo ważne pozostaje wzmocnienie ochrony pojazdu pancernego przed zagrożeniami często spotykanymi w walkach w miastach, na przykład odpaleniem kierowanych i niekierowanych pocisków. Aby sobie z tym poradzić, czołg Altay AHT wyposażono w pancerz reaktywny po obu stronach kadłuba, a także pancerz klatkowy z prętów stalowych, chroniący tył pojazdu. Ponadto z przodu zamontowano duży lemiesz. Obsługiwany przez kierowcę ma służyć do przygotowania umocnień obronnych, samookpowywania się, zasypywania rowów przeciwpancernych i usuwania przeszkód na polu bitwy.

Wprowadzono szereg ulepszeń, które mają zwiększyć świadomość sytuacyjną załogi i tym samym poprawić jej bezpieczeństwo. Uzbrojenie podstawowe pozostawiono bez zmian. Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia przesunięto bardziej na przód wieży (i do jej lewej strony), co ma poprawić przegląd pola, zyskując ponadto miejsce dla wyrzutni ośmiu granatów dymnych kalibru 76 milimetrów. Szybszą reakcję na zagrożenia ma zapewnić akustyczny system detekcji strzałów i strzelca, system ostrzegający o opromieniowaniu wiązką laserową w celu wykrycia odpalonych pocisków przeciwpancernych oraz dalmierz laserowy dla lepszego odmierzania odległości. Ponadto nową wersję Altaya wyposażono w układ zakłócający sygnały przesyłane do improwizowanych urządzeń wybuchowych.

Dopełnieniem wyposażenia bojowego Altaya do walki środowisku zurbanizowanym jest system YAMGÖZ, zawierający dzienną kamerę telewizyjną i kamerę termowizyjną i zapewniający obserwację dookólną przestrzeni wokół pojazdu. Dzięki niemu zdalnie sterowany moduł uzbrojenia może być automatycznie przekierowany w stronę wykrytego zagrożenia. Na teleskopowym maszcie znajduje się układ przyrządów obserwacyjnych. Kamery są zaprojektowane w ten sposób, aby automatycznie koncentrowały się na poruszających obiektach, również zwiększając świadomość sytuacyjną załogi i minimalizując czas odpowiedzi na zagrożenie.

Zobacz też: Anka uzbrojona w bomby kierowane laserowo

(informacja prasowa)

materiały prasowe Otokar