Biuro konstrukcyjne Małachit z Sankt Petersburga poinformowało o zakończeniu prac nad wstępnym projektem atomowego okrętu podwodnego określanego popularnie jako typ Chaski (od rasy psa husky). Tym sposobem biuro uczciło również swoje siedemdziesięciolecie.

Informacje o rozpoczęciu prac nad atomowym okrętem tak zwanej piątej generacji pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Rosja zapowiada, że nowe jednostki będą charakteryzować się nie tylko lepszymi charakterystykami technicznymi, ale także uzbrojeniem w pociski hipersoniczne 3M22 Cyrkon i zdolnością do współpracy z bezzałogowymi pojazdami podwodnymi (Rosjanie posługują się tutaj terminem „unifikacja”).

Prezes Małachita Władimir Dorofiejew zaznaczył także, iż Chaski mają być tańsze, a ich budowa mniej pracochłonna niż poprzedników. W projekcie wykorzystano doświadczenia zdobyte podczas budowy i eksploatacji okrętów projektów 671, 885 Jasień i 971 Szczuka.

Prace nad typem Chaski miały rozpocząć się w 2016 roku. Finalny projekt i budowa prototypu mają być finansowane w ramach programu 2018–2025. Początkowo rosyjskie media twierdziły, że prototyp wejdzie do służby już w roku 2030, obecnie mówi się raczej o latach trzydziestych. Plany rozwoju rosyjskiej floty podwodnej do roku 2050 mówią o rosnącej wielozadaniowości i unifikacji poszczególnych typów atomowych okrętów podwodnych, ich modułowości oraz integracji z systemami bezzałogowymi.

Zobacz też: Royal Navy i okręty podwodne przyszłości

(navyrecognition.com, sudostroenie.info)

Alex omen, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 3.0 Unported