Chiny budują swój pierwszy okręt desantowy zdolny do przenoszenia licznych poduszkowców i śmigłowców. Tak twierdzi kanadyjski think tank zajmujący się bezpieczeństwem w regionie Azji – Kanwa Information Center.

Według Kanwy okręt może mieć nawet 35 tysięcy ton wyporności i zostać wcielony do służby już w 2015 roku. Wydatnie wzmocniłoby to zdolności desantowe chińskiej marynarki wojennej. Doniesienia wiążą się z informacjami sprzed kilku dni przekazanymi przez IHS Jane’s Defense Weekly, jakoby Chiny budowały pierwszy lotniskowiec rodzimej produkcji. Stwierdzono to na podstawie zdjęć satelitarnych Szanghaju. Według kanadyjskiego think tanku Chińczycy nie budują jednak lotniskowca, ale właśnie okręt desantowy. Powodów budowy takiej jednostki upatruje w sporach terytorialnych wokół wysp Senkaku/Diaoyu na Morzu Wschodniochińskim.

Chińska marynarka wojenna posiada obecnie trzy okręty desantowe typu 071 (Yuzhao), zbliżone konstrukcyjnie do amerykańskich okrętów typu San Antonio. Są to nowe okręty, które weszły do służby w kolejno 2007, 2011 i 2012 roku. Mają po 210 metrów długości i wypierają ponad 20 tysięcy ton. Z pokładu każdego mogą operować cztery śmigłowce.

(japantimes.co.jp)