Opublikowane w ostatnich dniach w Internecie zdjęcia wskazują na rozpoczęcie budowy pierwszego niszczyciela typu 55. Informacja ta wygląda na bardzo wiarygodną, zwłaszcza w zestawieniu z poprzednimi wiadomościami.

Zdjęcie zamieszczone na chińskim odpowiedniku Twittera, Weibo, przedstawia tablicę z napisem „Ceremonia rozpoczęcia budowy niszczyciela 055 numer 1″. Tego typu wydarzenia są powszechną praktyką w chińskich stoczniach i sugerują, że już rozpoczęto nie tyle budowę, ile cięcia blach na okręt. Chińskie media informowały o przyznaniu w sierpniu ubiegłego roku kontraktu na budowę okrętu położonej pod Szanghajem stoczni Changxing Jiangnan. Podobno zamówienie na drugą jednostkę otrzymała stocznia marynarki wojennej w Dalianie, które ma już na swoim koncie remont i modernizację lotniskowca Liaoning.

Na początku roku 2014 w Okrętowym Centrum Projektowo-Badawczym politechniki w Wuhan rozpoczęto budowę brzegowego obiektu integracyjnego (SIF) niszczycieli typu 055. Tego typu instalacje służą badaniu właściwości bryły nadbudówek oraz integracji systemów radarowych i elektronicznych. Analogiczne obiekty zbudowali Amerykanie dla niszczycieli typów Arleigh Burke i Zumwalt, a także Francuzi dla fregat Horizont oraz Brytyjczycy dla niszczycieli typu 045. SIF niszczycieli typu 055 powstał dokładnie obok takiej samej instalacji zbudowanej podczas prac nad lotniskowcem Liaoning.

Na podstawie dostępnych danych rozmiary niszczycieli typu 055 są oceniane na 185–190 metrów długości oraz 12–13 tysięcy ton wyporności, co uprawnia do określania okrętów mianem krążowników. SIF z Wuhan sugeruje pewne zmiany w bryle nadbudówki oraz rozmieszczeniu radarów w stosunku do poprzednich niszczycieli typu 052D. Rozmieszczenie sprzętu elektronicznego ma być wzorowane na jednostkach typu Arleigh Burke.

Niewiele wiadomo jeszcze na temat uzbrojenia. Z pewnością będą to najnowsze osiągnięcia chińskiego przemysłu zbrojeniowego. Póki co mówi się o pojedynczej armacie dużego kalibru, 130 lub nawet 152 milimetry, jednym lub dwóch jedenastolufowych zestawach obrony bezpośredniej kalibru 30 milimetrów oraz co najmniej 64 pionowych wyrzutniach dla rakiet przeciwlotniczych dalekiego i średniego zasięgu, pocisków manewrujących i przeciwokrętowych oraz rakietotorped. Niszczyciele typu 055 będą ponadto przenosić dwa śmigłowce pokładowe.

(navyrecognition.com, na zdjęciu: jedna z wizji artystycznych niszczyciela typu 055)