W wyścigu o kontrakt na budowę nowych okrętów podwodnych dla holenderskiej marynarki wojennej pozostało trzech zawodników. Z przetargu odpadła hiszpańska Navantia, a w walce pozostały: konsorcjum Saab/Damen, konsorcjum Naval Group/Royal IHC i TKMS. Ostateczny wybór oferty ma zapaść w 2021 roku, a nie, jak wcześniej informowano, w 2022.

Podsekretarz stanu do spraw obrony Barbara Visser ma w tym tygodniu w parlamencie udzielić informacji na temat przebiegu programu pozyskania nowych okrętów podwodnych. Jego ogólna wartość jest szacowana na 3,5 miliarda euro. Visser ma przede wszystkim potwierdzić chęć zakupu czterech okrętów podwodnych, które zastąpią jednostki typu Walrus w stosunku jeden do jednego. Program wywołuje gorące dyskusje w holenderskim rządzie.

Według nieoficjalnych informacji ministerstwo obrony chciałoby już teraz wybrać konsorcjum Saab/Damen i pracować nad projektem nowego okrętu podwodnego z tym jednym partnerem. Byłoby to również zgodne z celem całego rządu, który chciałby, aby jak najwięcej uzbrojenia zamawiano w holenderskich przedsiębiorstwach. Zaangażowanie Damena gwarantuje, że większość prac byłaby zrealizowana przez przedsiębiorstwo holenderskie.

Natomiast kilku innych członków gabinetu obawia się szybkiego przyznania wyłączności tylko temu konsorcjum. Ministrowie gospodarki, finansów i spraw zagranicznych obawiają się powtórki z „afery Walrusa” z lat osiemdziesiątych, gdy koszt zakupu okrętów podwodnych wykorzystywanych obecnie był o 65% wyższy od prognozowanego. Konkurencja ma pomóc utrzymać koszty w ryzach.

Przedstawiciele Damena również argumentują, że tylko udział tego przedsiębiorstwa gwarantuje największe zaangażowanie holenderskiego przemysłu. Ponadto szybkie przyznanie kontraktu tej firmie poprawiłoby jej sytuację, ponieważ w tej chwili nie ma ona wielu zamówień. Damen obawia się także, że ze względu na pomoc rządu francuskiego Naval Group może oferować wyjątkowo korzystne warunki i jest lepiej przygotowana do długiej walki o kontrakt.

Zobacz też: DARPA chce wykrywać okręty podwodne za pomocą krewetek

(defense-aerospace.com)

Koninklijke Marine