Izraelska firma BIRD Aerosystems opracowała nowy system obrony samolotów i śmigłowców przed rakietami. Urządzenie nazwane AMPS-MV (Airborne Missile Protection System) zostanie zaprezentowane na targach w Farnborough na ukraińskim śmigłowcu Mi-8.

Według producenta AMPS-MV zapewnia najskuteczniejszą obronę dla samolotów i śmigłowców wojskowych i cywilnych przed pociskami ziemia-powietrze odpalanymi z wyrzutni naramiennych. Oryginalny AMPS został opracowany wspólnie z Airbus Defence and Space i został zamontowany w ponad 2000 samolotach. Ulepszona wersja, AMPS-MV, bazuje na opatentowanym przez producenta sensorze potwierdzającym naprowadzanie rakiety. Potwierdza on lub wyklucza, że odpalona rakieta stanowi zagrożenie dla danego statku powietrznego redukując praktycznie do zera odsetek fałszywych alarmów i umożliwia optymalne zastosowanie środków obrony.

Dzięki tak wysokiej skuteczności AMPS-MV uzyskał certyfikaty Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego i amerykańskiej Federalnej Administracji Lotniczej. – AMPS-MV jest jedynym systemem tego typu spełniającym cywilne wymagania, który może być zainstalowany na samolotach cywilnych jak i do przewozu ważnych osób. Używają go samoloty wykonujące zadania dla ONZ oraz kanadyjskie i amerykańskie samoloty rządowe – powiedział Ronen Factor, założyciel BIRD Aerosystems.

Szara kopuła systemu AMPS-MV widoczna jest pod kadłubem śmigłowca za przednią golenią podwozia.

(informacja prasowa BIRD Aerosystems)