Russian Helicopters dostarczyła zakładom lotniczym w Ułan-Ude w nowy symulator dla wojskowych śmigłowców transportowych Mi-171. Symulator oparty jest na prawdziwej kabinie śmigłowca Mi-171 i posiada identyczne systemy pokładowe, zapewniając tym samym wysoce realistyczny proces szkolenia dla pilotów i załóg tych maszyn.

Nowe symulatory umożliwiają wykonywanie pełnej gamy szkoleń, poczynając od doskonalenia umiejętności nawigacyjnych w każdych warunkach pogodowych, a na zachowaniu załogi w sytuacjach kryzysowych (awaria maszyny) kończąc.

Z dobrodziejstw nowego urządzenia skorzystali już chińscy operatorzy śmigłowców. Szkolenia z wykorzystaniem symulatora odbywały się w kompleksie do tego przeznaczonym w zakładach lotniczych w Ułan-Ude.

Na mocy umowy podpisanej w lipcu 2012 roku przez Rosobroneksport i Poly Technologies, zakłady lotnicze w Ułan-Ude skonstruują pięćdziesiąt pięć maszyn Mi-171E. Koszt jednej w podstawowej konfiguracji szacowany jest na 10–12 milionów dolarów. Osiem śmigłowców dostarczono w ubiegłym roku. Natomiast reszta maszyn zostanie przekazana odbiorcy do końca 2014 roku.

Mi-171E jest zaawansowaną wersją eksportową słynnego śmigłowca transportowego z rodziny Mi-8/Mi-17 wyposażonego w zachodnią awionikę. Używany jest do przewozu ładunków, wsparcia ogniowego, wykonywania ataków z powietrza oraz operacji poszukiwawczo-ratunkowych przeprowadzanych w warunkach bojowych (CSAR).

(army-technology.com)