Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło przetarg na modernizację bojowych wozów piechoty BMD-1 przeznaczonych dla wojsk powietrznodesantowych. Planowane wydatki na unowocześnienie floty tychże maszyn to prawie 3,4 miliarda rubli (około 100 mln euro).

Wstępnie rozważana jest modyfikacja stu czterdziestu pięciu maszyn poprzez podniesienie ich do standardu BMD-2. Zadanie to wykonane zostałoby jeszcze w tym roku. Natomiast na 2014 rok przewidziana jest modernizacja kolejnej partii liczącej sześćdziesiąt siedem pojazdów. Cena wywoławcza została ustalona na 16 milionów rubli za pojazd. W ubiegłym roku na ulepszenie stu trzydziestu pięciu pojazdów przeznaczono prawie dwa miliardy rubli.

To nie koniec planów co do większego wsparcia dla wojsk powietrznodesantowych. W grudniu ubiegłego roku rzecznik rosyjskiego MON-u, pułkownik Aleksander Kucherenko, powiedział, że ten rodzaj wojsk otrzyma pierwszą transzę zaawansowanych wozów bojowych BMD-4M przystosowanych do desantowania przy użyciu spadochronów. Pierwsza partia będzie liczyć dziesięć sztuk. Dostawa zostanie zrealizowana do końca 2013 roku. Natomiast w ramach planu przezbrojenia w rosyjskich siłach zbrojnych do końca obecnej dekady na wyposażenie trafi około tysiąca sztuk.

(en.rian.ru)