Brytyjskie ministerstwo obrony zdecydowało się na zakup nowych noktowizorów i laserowych znaczników celów. W założeniu mają umożliwić żołnierzom szybsze dostrzeżenie potencjalnego zagrożenia i lepszą ochronę przed wrogiem podczas dziennych i nocnych operacji. Brytyjski resort obronny zainwestował również spore pieniądze w ponad cztery tysiące dodatkowych noktowizorów (Head Mounted Night Vision Systems), przeznaczonych specjalnie dla armii rezerwowej.

Wśród uzbrojenia znalazły się ważące zaledwie 244 gramów laserowe znaczniki celu, które dopasowano do karabinu SA80. Zapewniają dokładniejsze namierzanie celu z odległości do 800 metrów. Otrzymają je wszyscy żołnierze piechoty. O ich zakupie zadecydowały również testy wytrzymałościowe. Przetestowany sprzęt jest praktycznie nie do zniszczenia – był zrzucany z dużych wysokości, zanurzany, poddawany działaniu wysokich i niskich (nawet do minus 20 stopni) temperatur. Sprawdzano go również w środowisku o znacznym zapyleniu.

Drugą część stanowi ponad piętnaście tysięcy lekkich, ergonomicznych lornetek. Ministerstwo obrony utrzymuje, że sprzęt łatwiej będzie trzymać w ręku. Co więcej, nowe modele są o 50 procent lżejsze, ale nadal oferują doskonałe powiększenie i zapewniają lepszą świadomość sytuacyjną.

(armyrecognition.com)