Na niedawno zakończonych targach International Fair of Armament and Defense Equipment w Belgradzie serbski producent zbrojeniowy Yugoimport zaprezentował nowy system rakietowy. ALAS-S jest dziełem kooperacji ekspertów z Serbii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skład zestawu wchodzą wyrzutnia rakiet z sześcioma kontenerami i mobilny punkt dowodzenia, do którego może zostać podpiętych do czterech wyrzutni. Oba pojazdy oparte są na wspólnym podwoziu firmy Nimr.

ALAS-S jest rozwinięciem systemu ALAS opracowanego przez Yugoimport. Dwa miesiące temu został zaprezentowany ALAS-C, przystosowany do zwalczania wozów pancerny z dystansu 25 kilometrów. Podobne osiągi ma wersja morska.

Pocisk wystrzeliwany jest z wyrzutni pod kątem nie mniejszym niż 60 stopni. W pierwszej fazie ALAS-a napędza silnik na paliwo stałe, który po osiągnięciu wysokości około 300 metrów jest wyłączany, a jego rolę przejmuje marszowy silnik odrzutowy TMM-040. Maksymalna prędkość pocisku to 180 metrów na sekundę. Istnieje także możliwość zwiększenia zasięgu do 60 kilometrów.

Podwozie 6 × 6 Nimr jest wkładem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w system ALAS. Emiraty będą także prawdopodobnie pierwszym nabywcą systemu. Obecnie pojazd jest gotowy do produkcji i zostanie przekazany do testów w siłach zbrojnych ZEA.

Zobacz też: Naval Strike Missile – morski oręż od Kongsberga

(armyrecognition.com)

Srđan Popović, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported