Raytheon pracuje nad wyposażeniem systemu Patriot w radar mogący prowadzić nieprzerwaną obserwację horyzontu w pełnym zakresie 360 stopni. Koncern finansuje proponowaną modernizację systemu z własnych środków.

Nowy radar jest oparty na dwóch nowych technikach. Pierwsza z nich to AESA, czyli antena z aktywnym skanowaniem elektronicznym. Zamiast przesyłać sygnał z jednego przekaźnika, nowa antena korzysta z wielu mniejszych przekaźników, z których każdy ma własne sterowanie. Efektem jest system nie tylko bardziej elastyczny (wiązkę dostosować można do różnych zadań), ale również bardziej niezawodny, bo działa nawet wtedy, gdy niektóre przekaźniki wymagają wymiany.

– Rozpoczęliśmy budowę dookólnego radaru AESA, który jest gotowy, aby wejść do produkcji – powiedział Doug Burgess, dyrektor programu radaru AESA Patriot w Raytheonie. – Nie jest to prototyp ani platforma służąca do testowania technologii. Radar ten budujemy korzystając z tych samych procesów, sprzętu i oprogramowania, które będą częścią systemu produkowanego fabrycznie.

– Zbudowaliśmy prototyp radaru i ukończyliśmy ponad 3000 godzin testów – powiedział Burgess. – Testowaliśmy różne parametry, takie jak śledzenie celów taktycznych, dookólność czy pracę w ekstremalnym upale i zimnie. Dzięki wszechstronnym testom, gdy rozpoczęliśmy budowę radaru gotowego do produkcji, wiedzieliśmy dokładnie, jakie będą jego możliwości.

Druga technika to azotek galu (GaN), z którego zbudowane są nowe obwody. Jest to zaawansowany półprzewodnik, który dzięki efektywnemu wykorzystaniu energii zwiększa zasięg radaru i poprawia jego zdolność przeszukiwania przestrzeni powietrznej. Aby stworzyć technologię GaN, Raytheon poświęcił ponad dwadzieścia lat pracy i 300 milionów dolarów, budując oparte na azotku galu obwody do szeregu swoich produktów, takich jak systemy zagłuszania i inne systemy radarowe.

– Zagrożenia ewoluują w błyskawicznym tempie – mówi Tom Laliberty, wiceprezes do spraw zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale Zintegrowanych Systemów Obrony Przeciwrakietowej firmy Raytheon. – Raytheon stawia na dostarczanie technologii tak szybko, aby mogła ona stanowić odpowiedź na aktualne wyzwania. Wiemy, że siły zbrojne na całym świecie chcą obrony dookólnej, więc robimy z naszej strony wszystko, aby sprawić, że radar wejdzie do produkcji.

Zobacz też: Modernizacja Patriotów w USA

(informacja prasowa)

Raytheon