Program rozwoju sił morskich Państwa Środka wciąż nabiera tempa. Nie ogranicza się wyłącznie do budowy niszczycieli, lotniskowców czy okrętów podwodnych. Z początkiem sierpnia Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wzbogaciła się także o kolejną jednostkę zaopatrzeniową.

Wprowadzony do służby okręt, po raz pierwszy widziany z numerem burtowym 965 w porcie Zhanjiang, jest pierwszą ze zbudowanych w stoczni w Guangzhou jednostek typu 901. Budowę okrętu rozpoczęto prawdopodobnie w połowie 2015 roku, a wodowano go w styczniu 2016. Cały cykl od położenia stępki do przekazania jednostki do służby zamknął się więc w obrębie zaledwie dwóch lat.

Okręt przeznaczony jest do zaopatrywania lotniskowcowych grup bojowych w paliwo, w tym także lotnicze, amunicję i żywność. Stanowi to duży postęp w porównaniu z jednostką kupioną od Ukrainy w latach 90. przebudowaną na typ 908 (na zdjęciu tytułowym), w której zapas prowiantu był ograniczony, zaś przechowywanie na tym samym okręcie amunicji i paliwa – niemożliwe ze względów bezpieczeństwa.

Wyporność rzędu 45 tysięcy ton, dwukrotnie wyższa niż we wcześniejszych jednostkach typu 903A, czyni typ 901 odpowiednikiem amerykańskiego typu Supply i największymi jak dotąd chińskimi jednostkami tej klasy. Prędkość maksymalna, szacowana na dwadzieścia pięć węzłów, ma umożliwić okrętom dotrzymanie kroku lotniskowcowi i jego osłonie. Uzbrojenie każdej z jednostek stanowić mają cztery artyleryjskie zestawy do samoobrony H/PJ-13, a prawdopodobnie także 76-milimetrowa armata H/PJ-26.

Jak zwracają uwagę źródła rosyjskie, brytyjskie, singapurskie i hongkońskie, tempo rozrostu chińskiej floty wojennej w ostatnich miesiącach jest imponujące, jeżeli chodzi zarówno o liczbę, jak i techniczne zaawansowanie wprowadzanych do służby jednostek. Dalsze wdrażanie przez Chiny globalnej strategii działań morskich nie obejdzie się jednak bez korzystania z przyjaznych baz zamorskich.

W ubiegłym miesiącu w tej samej stoczni wodowano bliźniaczą jednostkę „965”, o nieznanym jeszcze numerze burtowym. Typ 901 wzmocni posiadaną przez marynarkę wojenną ChRL flotyllę zaopatrzeniową, na którą składa się dziewięć okrętów typów 908 i 903/903A oraz dwa tankowce typu 905. W planach jest prawdopodobnie budowa dwóch kolejnych okrętów, które oznaczone będą jako typ 901A.

Zobacz też: Chiny tworzą flotę pomocniczą

(scmp.com, orfonline.org, sputniknews.com)

US Navy / Petty Officer 3rd Class David Mercil