Komercyjne zdjęcia satelitarne bazy Iqbal w Karaczi ujawniły istnienie nowego typu miniaturowego okrętu podwodnego użytkowanego przez komandosów pakistańskiej marynarki wojennej. Jednostki nie udało się zidentyfikować, nie odpowiada żadnemu z typów oferowanych przez światowych producentów.

Żeby dodać sprawie jeszcze większej tajemniczości, miniaturowy okręt podwodny jest na wodzie tylko na jednym zdjęciu, do tego najstarszym, pochodzącym z roku 2016. Na pozostałych jest na brzegu.

Special Service Group, czyli jednostka specjalna pakistańskiej marynarki wojennej, do tej pory wykorzystywała miniaturowe okręty podwodne włoskich producentów. Przez lata głównym dostawcą był Cos.Mo.S, a po jego upadku – Drass. Widoczna na zdjęciach jednostka przy długości szacowanej na około 17 metrów i szerokości 2–2,5 metra jest jednak mniejsza od najmniejszego w oficjalnej ofercie Drassa DG-85.

Inny trop prowadzi w kierunku Turcji. W roku 2016 Pakistan ogłosił plan opracowania rodzimego miniaturowego okrętu podwodnego. Projekt prowadzono we współpracy z turecką stocznią STM, prowadzącą też modernizację pakistańskich okrętów podwodnych typu Agosta 90B. Celem projektu było jednak stworzenie jeszcze mniejszej jednostki, odpowiednika SDV używanego przez Navy SEALs (na zdjęciu).

H.I. Sutton, który prawdopodobnie jako pierwszy zajął się sprawą tajemniczego miniaturowego okrętu podwodnego, sugeruje, że chodzi o jednostkę eksperymentalną. Zdjęcia ukazują prowadzenie regularnych prac przy jednostce, ale nic więcej na ich podstawie wywnioskować nie można.

Zobacz też: Dwa irańskie miniaturowe okręty podwodne w służbie

(forbes.com)

US Navy / Chief Photographer's Mate Andrew McKaskle