Boeing otrzymał od amerykańskich sił powietrznych wart 91 milionów dolarów kontrakt na dostarczenie nowego komputera misji dla samolotów F-15. Kontrakt dotyczy dostarczenia i integracji z myśliwcami komputerów nazwanych Advanced Display Core Processor II.

Nowy kontrakt oznacza wykorzystanie opcji dostępnej przy podpisywaniu wcześniejszej umowy na małoseryjną produkcję ADCPII i ma być zrealizowany do 28 grudnia 2021 roku. Pierwszy kontrakt podpisano we wrześniu 2018 roku. Prace modernizacyjne będą prowadzone w zakładzie Boeinga w St. Louis. Nowy komputer jest niezbędny, by móc w pełni wykorzystać nowe wyposażenie dostępne dla F-15, takie jak system walki elektronicznej EPAWSS i termonamiernik, a także umożliwić kolejne modyfikacje oprogramowania w przyszłości.

Pierwszy F-15E wyposażony w komputer misji ADCPII wykonał pierwszy lot już w 2016 roku. Komputer może wykonywać 87 miliardów operacji na sekundę i według producenta jest prawdopodobnie najszybszym komputerem zamontowanym w jakimkolwiek myśliwcu na świecie.

Zobacz też: USAF: F-15/D z modernizacją kokpitu, ale bez EPAWSS

(ukdefencejournal.org.uk)

US Air Force / Tech. Sgt. Ben Bloker