Wspominaliśmy już o tym, jak wiele uwagi do narzędzi rekrutacyjnych przykłada Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza. Tym razem warto zwrócić uwagę na to, jak próbuje przyciągnąć rekrutów Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Kusi bowiem oko wykonany pod kątem finałowych rozgrywek futbolu amerykańskiego klip promujący służbę w USMC, zamieszczony w serwisie YouTube 2 lutego.

Przesłanie filmu głosi: „To nie tylko okręty, broń pancerna lub samoloty. To coś więcej. To wola walki i determinacja, żeby zwyciężać, znajdująca się w każdym marine, który odpowie na wezwanie Narodu”.

W krótkim, zaledwie minutowym filmiku widać to, czym obecnie Korpus najbardziej się chwali. Pilot zajmuje miejsce w kabinie F-35B i podrywa się w powietrze ze śmigłowcowca desantowego USS Essex (LHD 2). Z pokładu okrętu wzlatują w niebo chmary MV-22B i śmigłowców. Z zalanego wodą doku desantowca wypływają transportery opancerzone. Ku plaży pędzą też poduszkowce LCAC (na zdjęciu).

Później Lightning II pokazany jest w konfiguracji uzbrojenia zwanej beast mode, z bombami JDAM i pociskami AIM-9X na podwieszeniach zewnętrznych. Osprey pokazuje się z uzbrojeniem na tylnej rampie. LAV-25 rozwijają się w tyralierę. Całości dopełnia finałowa scena lądowania, osłanianego przez UH-1Y i AH-1Z, z akcentem w postaci żołnierza miotającego w powietrze małego drona zwiadowczego.

Film pełen jest atrakcyjnych, dynamicznie zmieniających się scen, kręconych w ruchu, z powietrza i spod wody. Możliwe, że zdjęcia te pozyskano między innymi podczas ćwiczeń „Dawn Blitz”, jesienią 2017 roku. Postprodukcja całości najwyraźniej odbyła się przy użyciu fotorealistycznej grafiki komputerowej.

Tak sprawnie zrobiony klip może zachęcić młodych ludzi do wstępowania w szeregi USMC. Nie widać w nim jednak przeorientowania amerykańskich sił zbrojnych na konfrontację z „rewizjonistycznymi” państwami, gdyż miejsce akcji wciąż wygląda jak krajobrazy Bliskiego Wschodu.

(marinecorpstimes.com)

US Marine Corps / Lance Cpl. Harley Thomas