Najnowszy okręt podwodny Japońskich Morskich Sił Samoobrony, Zuiryū, zawiną we wtorek po raz pierwszy do swojej pierwszej bazy – Yokosuki. Jednostka weszła do służby 6 marca bieżącego roku.

Zuiryū należy do typu Soryū, najnowszych i najnowocześniejszych okrętów podwodnych MSDF. Są to także największe konwencjonalne okręty podwodne świata, w położeniu nawodnym wypierają aż 2900 ton, a w zanurzeniu 4200 t. Projektując dla tych jednostek napęd niezależny od powietrza, Japończycy zdecydowali się na zakup w Szwecji licencji na silniki Sterlinga, dzięki nim okręty typu Soryū mogą osiągać w zanurzeniu prędkość 20 węzłów. Zasięg pod wodą wynosi 6100 mil morskich (ponad 11 tysięcy km) przy 6,5 w i jest większy niż u niemieckich jednostek typu 212A. Z racji swoich rozmiarów japońskie okręty mogą przenosić spory arsenał środków bojowych, łącznie do 30 torped i pocisków Harpoon, odpalanych z 6 wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm.

Aktualnie w służbie jest już 5 okrętów podwodnych typu Soryū, kolejne 3 znajduje się w budowie, a planowane jest położenie stępki pod jeszcze jedną. Budowa tak silnych jednostek konwencjonalnych związana jest ze stałą rozbudową potencjału chińskiej marynarki wojennej w tym także jej floty atomowych i konwencjonalnych okrętów podwodnych. Z tych samych powodów typem Soryū zainteresowana jest Australia.

(newsonjapan.com)

http://www.youtube.com/watch?v=vdFRCeUzl-s