Koncern Mitsubishi Heavy Industries przedstawił koncepcję nowego okrętu podwodnego dla Morskich Sił Samoobrony. Robocze oznaczenie następcy typu Sōryū to 29SS, co sugeruje, że prace rozpoczęto w dwudziestym dziewiątym roku panowania cesarza Akihito, czyli w 2017.

Właściwa faza badawczo-rozwojowa ma przypaść dopiero na lata 2025–2028, a wodowanie prototypowej jednostki planowane jest na rok 2031. Takie ramy czasowe pokrywają się z polityką Morskich Sił Samoobrony, zakładającej czas służby okrętów podwodnych na mniej więcej dwadzieścia lat. Pierwsza jednostka typu Sōryū weszła do służby w roku 2009.

Z prezentowanych przez Mitsubishi grafik wynika, że nowy projekt nie zakłada poważnych zmian w konstrukcji kadłuba w stosunku do poprzedników. Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest znacznie mniejszy kiosk płynnie łączący się z kadłubem. Upodabnia to 29SS do rosyjskich jednostek projektów 705 i 971, a także projektowanych jednostek typu Chaski.

Podobnie jak w innych krajach Japończycy planują zastąpić śrubę napędową pędnikiem strugowodnym typu pumpjet. Głównym źródłem energii dla silników elektrycznych mają być akumulatory litowo-jonowe, które do czasu ukończenia projektu powinny już zostać gruntownie przetestowane na jednostkach typu Sōryū.

Bez zmian ma pozostać uzbrojenie ofensywne złożone z sześciu wyrzutni torpedowych kalibru 533 milimetrów z zapasem trzydziestu środków bojowych w postaci torped i pocisków Sub Harpoon. Na chwilę obecną brak wskazówek, by 29SS miał otrzymać pionowe wyrzutnie pocisków manewrujących.

Zobacz też: Polowanie na chiński okręt podwodny

(hisutton.com, popularmechanics.com)

Japan Maritime Self-Defense Force