Iran regularnie prezentuje w ostatnim czasie nowe typy sprzętu wojskowego. Użycie terminu „nowość” wobec pokazanego wczoraj czołgu podstawowego TIAM jest jednak pewnym nadużyciem.

Podobnie jak ujawniony dwa lata temu Sabalan, TIAM jest kolejną modernizacją amerykańskich czołgów rodziny Patton. Wspomniany Sabalan to M47M z nową wieżą, w której znalazła się armata kalibru 105 milimetrów, system kierowania ogniem z dalmierzem laserowym oraz nowe środki łączności. Na podstawie zdjęć opublikowanych przez agencję IRNA można wnioskować, że TIAM to analogiczna modernizacja M48. Najbardziej rzucająca się w oczy różnica to osłonięcie wieży oraz przodu i boków kadłuba stosunkowo dużymi kasetami pancerza reaktywnego, a także montaż na szczycie wieży karabinu maszynowego DSzK.

Do tej pory prawdopodobnie najbardziej udanym irańskim czołgiem jest Zulfikar (na zdjęciu), będący połączeniem elementów M60 i T-72. W ostatnich miesiącach głośno było o ewentualnym uruchomieniu licencyjnej produkcji T-90. Teheran obecnie jednak odżegnuje się od tej decyzji i dwa miesiące temu informował o skonstruowaniu rodzimego czołgu Karrar, mającego mieć zbliżone do T-90 parametry.

(armyrecognition.com, fot. Professional Assassin na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons)