Prezydent Barack Obama mianował na stanowisko naczelnego dowódcy Sił Stanów Zjednoczonych w Japonii (USFJ) generała majora Salvatore Angelella, zastąpi on generała porucznika Burtona Fielda, który obejmie stanowisko w Pentagonie.

Generał Angelella pełnił do tej pory funkcję wicedyrektora ds. strategicznego planowani i polityki Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, objęcie stanowiska dowódcy USFJ będzie łączyło się dla niego z promocją do stopnia generała porucznika. Będzie to już 5 przydział Angelelli do oddziałów stacjonujących w Japonii. Wcześniej odbywał już służbę m. in. jako drugi dowódca 5 armii powietrznej oraz zastępca dowódcy 13 armii powietrznej (styczeń 2009 – listopad 2010).

Z kolei gen. Field zostanie przeniesiony do Pentagonu na stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. organizacji, planowania i zapotrzebowania. Zanim objął funkcję dowódcy USFJ w październiku 2010, był pilotem myśliwskim, a następnie pracował w Pentagonie gdzie zajmował się sprawami związanymi z Afganistanem i Pakistanem.

Stanowisko dowódcy USFJ sprawuje zawsze generał USAAF, który jest jednocześnie dowódcą 5 armii powietrznej. Generał Angelella otrzymał jednocześnie nominację także na stanowiska dowódcy sił powietrznych Pacyfiku (PACAF) oraz komendanta bazy lotniczej Yokota w pobliżu Tokio. Wszystkie nominacje muszą jeszcze zostać zaaprobowane przez kongres.

(Kyodo, stripes.com)