Identyfikacja nowego chińskiego radaru wczesnego ostrzegania wywołała kolejną fale spekulacji. Najprawdopodobniej urządzenie stanowi element przyszłej tarczy antyrakietowej.

Stanowisko dużego radaru ze skanowaniem fazowym zostało zidentyfikowane w północno-wschodniej części Chin. Cytowani przez Duowei News analitycy są podzieleni w swoich opiniach. Według części radar ma służyć do wczesnego wykrywania pocisków balistycznych, inni są zdania, że ma służyć do obserwacji celów w kosmosie.

Chińskie prace nad tarczą antyrakietową wywołują szczególnie duże zainteresowanie w Japonii. Agencja Kyodo powołuje się na chińskie dokumenty wojskowe według których, system wykrywania i śledzenia nadlatujących rakiet ma być oparty na sieci satelitów oraz radarów pracujących w paśmie X (8 do 12,5 gigaherców). Do tej pory takie urządzenia udało się opracować jedynie Amerykanom, są one w stanie poprawnie zidentyfikować cel na dystansie czterech tysięcy kilometrów.

Problematyczne jest umieszczenie radaru. Obecnie za „miękkie podbrzusze” chińskiej obrony przeciwrakietowej uchodzi południowo-wschodnia część kraju, najbardziej narażona na atak w wykonaniu amerykańskich okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi.

(wantchinatimes.com, fot. U.S. Army Corps of Engineers, via Wikimedia Commons)