Chińska telewizja państwowa opublikowała 19 września materiał filmowy przedstawiający nowy opancerzony pojazd rozpoznawczy należący do 74. Grupy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Pojazd powstał na bazie podwozia rodziny pojazdów opancerzonych typu 05. Wozy rozpoznawcze testowano podczas ćwiczeń zarówno na lądzie, jak i na morzu. Film pozwala sądzić, że nowa platforma rozpoznawcza znajduje się na wyposażeniu chińskiej piechoty morskiej.

Pojazd wyposażono w teleskopowy maszt z zamontowanym systemem elektrooptycznym i kamerą termowizyjną, dalmierzem laserowym i radarem działającym w paśmie X. Załoga w celu samoobrony dysponuje załogowym stanowiskiem uzbrojenia z ciężkim karabinem maszynowym typu 88 (QJC-88) kalibru 12,7 milimetra, tożsamym z zastosowanym w wersji bojowego wozu piechoty.

W kadłubie znajduje się wysuwany system katapulty do wystrzeliwania małego bezzałogowego statku powietrznego. Ma to polepszyć zdolności w zakresie wykonywania zadań ISTAR (intelligence, surveillance, target acquisition, reconnaissance – zwiad, obserwacja, wskazywanie celów i rozpoznanie).

Na wideo można zobaczyć tego UAV-a podczas ćwiczeń desantowych prowadzonych z innymi jednostkami u wybrzeży prowincji Guangdong w południowo-wschodniej części kraju. Załoga wystrzeliwuje bezzałogowca, gdy rozpoznawcza amfibia znajduje się w morzu. Demonstrowane są sposoby dostarczania danych, które służą wykrywaniu celów. Dane te następnie są udostępniane innym jednostkom Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, które atakują cele, aby umożliwić bezpieczniejsze lądowanie na plaży.

Rodzina pojazdów opancerzonych typu 05 znajduje się w służbie od 2006 roku. Są to pływające „wozy szturmowe” ZTD-05 (na zdjęciu tytułowym), pływające bojowe wozy piechoty ZBD-05, pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Pierwsze uzbrojono w bezodrzutowe działa L7 kalibru 105 milimetrów, drugie zaś – armatę automatyczną ZPT-99 (2A72) kalibru 30 milimetrów.

Zobacz też: USA: Zlokalizowano transporter AAV, który zatonął 30 lipca

(janes.com)

Vitaliy Ankov, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported