Do mediów przeniknęły informacje na temat najnowszego chińskiego kosmodromu budowanego na wyspie Hajnan. Obiekt ma służyć za główną bazę przy budowie chińskiej stacji kosmicznej.

Nowy kosmodrom, określany, jako centrum startowe satelitów, powstaje w okolicach Wenzhang na wyspie Hajnan położonej na Morzu Południowochińskim. Prace budowlane ruszyły w sierpniu 2007 roku, a ich zakończenie planowane jest na przyszły rok. Pierwsze starty mają się odbyć w roku 2014. Po uzyskaniu pełnej operacyjności kosmodrom Hajnan zastąpi analogiczny obiekt położony w Xichang w prowincji Syczuan. W skład kompleksu poza obiektami administracyjnymi, mieszkalnymi i magazynowymi wejdą dwie platformy startowe. Nowy kosmodrom ma przejąć funkcję głównego centrum, z którego będą wystrzeliwane elementy stacji orbitalnej oraz satelity geostacjonarne. Hajnan jest predysponowany do tego typu misji ze względów geograficznych. Położenie w pobliżu równika (19° szerokości geograficznej północnej) pozwala na lepsze wykorzystanie prędkości obrotowej Ziemi do wystrzeliwania rakiet nośnych. Dzięki temu można zmniejszyć ilość pomocniczych silników startowych oraz paliwa koniecznych do osiągnięcia pierwszej prędkości kosmicznej.

Poza wspomnianym już Xichang, Chiny posiadają jeszcze 2 kosmodromy: Taiyuan znajdujący się w prowincji Shanxi oraz położony na pograniczu Mongolii Wewnętrznej, Gansu i Xinjiangu Jiuquan. Ten drugi jest największym tego typu kompleksem w Chinach oraz centrum tamtejszego programu załogowych lotów kosmicznych. Kosmodrom na Hajnanie ma przejąć zadania związane z budową załogowej stacji orbitalnej, której pierwszy moduł został umieszczony na orbicie okołoziemskiej w ubiegłym roku. Kosmiczne laboratorium Tiangong-1 (Niebiański Pałac) przyjęło pierwszych astronautów w czerwcu bieżącego roku. Zakończenie budowy stacji planowane jest na rok 2020, 2 lata później pierwsi taikonauci mają wylądować na księżycu.

(dragoninspace.wordpress.com)