Tegoroczny salon lotniczy w Zhuhai obfituje w nowości i debiuty. Nieco w cieniu wyczekiwanego i mimo wszystko sensacyjnego debiutu myśliwca J-20 pojawił się czołg lekki VT-5.

O wozie oznaczonym pierwotnie ZTQ pogłoski krążyły już od 2010 roku, pierwsze zdjęcia i bardziej konkretne dane pojawiły się na przełomie 2014/15. Teraz koncern NORINCO zdecydował się pokazać pojazd publicznie, pod eksportowym oznaczeniem VT-5 i ujawnić część danych. Okazuje się, że termin „lekki” nie jest do końca na miejscu, przy masie rzędu 33-36 ton część publicystów postuluje wprowadzenie określenia „lekki czołg podstawowy”. Sam wóz ma być odchudzoną wersją eksportowego VT-4 (na zdjęciu), zakupionego przez Tajlandię.

Z wcześniejszych spekulacji sprawdziły się uzbrojenie i przeznaczenie VT-5. Czołg otrzymał armatę kalibru 105 milimetrów, zdolną do wystrzeliwania kierowanych pocisków rakietowych. Wóz przeznaczony jest do operowania w trudnych warunkach terenowych, głównie wysokogórskich, takich jak Wyżyna Tybetańska, a do jego zadań należeć będą głównie prowadzenie rozpoznania i wsparcie piechoty. Główna ochrona czołgu spoczywa na pancerzu kompozytowym uzupełnianym opancerzeniem reaktywnym i prętowym.

(janes.com, thediplomat.com; fot. Saipan 11 na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Saipan 11, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International