Rosyjskie Ministerstwo Obrony sformułowało specyfikację istotnych warunków zamówienia dla nowego bojowego wozu piechoty, który będzie w stanie wspomagać siły desantowe prowadzące operacje z okrętów typu Mistral.

Naczelne Dowództwo Marynarki wymaga, aby przyszły pojazd mógł pomieścić nie mniej niż piętnastu żołnierzy z ich podstawowym wyposażeniem, a także moździerze, granatniki automatyczne, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe oraz karabiny maszynowe dużego kalibru.

Nowy bojowy wóz piechoty spełniający powyższe wymagania musi być odpowiedniej wielkości, to jest znacznie większy niż obecnie wykorzystywane BMP-2, BMP-3 i BTR-80. Zdaniem rozmówcy z Naczelnego Dowództwa WMF, jego masa musi wynosić około 30 ton.

Inne wymagania to przede wszystkim wyposażenie w dodatkowy pancerz składający się z elementów pasywnych i reaktywnych, przymocowanych do pancerza, aby pochłonąć niszczącą siłę wystrzelonego pocisku. Docelowo pojazd zostanie wyposażony również w system obrony aktywnej Arena, który pierwotnie został zaprojektowany dla czołgu T-90 i może działać w każdych warunkach pogodowych. Jego zadaniem jest inteligentna obrona przed ogniem granatników oraz kierowanymi pociskami rakietowymi niezależnie od systemu naprowadzania i rodzaju głowicy. Zasada działania opiera się na mikrofalowym radarze, który wykrywa nadlatujące pociski wystrzelone z broni przeciwpancernej, zarówno przeciwpancernych pocisków kierowanych, jak i broni ręcznej). Kolejną fazą jest odpalenie antypocisku, który eksploduje przed nadlatującym pociskiem niszcząc go lub redukując efekt jego wybuchu. Co więcej, system Arena jest zdolny rozpoznać niegroźne dla pojazdu obiekty takie jak pociski małego kalibru, kawałki ziemi, ptaki i zaniechać interwencji w tych przypadkach.

Wreszcie, nowy pojazd piechoty morskiej musi być zdolny do wspierania sił desantowych i zwalczania ogniem licznych zagrożeń, w tym czołgów i helikopterów. Dlatego jego siła ognia musi być co najmniej na takim poziomie jak w BMP-2, który posiada armatę automatyczną 2A42 kalibru 30 mm, czołgowy karabin maszynowy kalibru 7,62 mm oraz systemy kierowanych pocisków przeciwpancernych 9K113 Konkurs lub 9K111 Fagot

Według informacji rosyjskiego Ministerstwa Obrony, zgodnie z powyższym warunkami, postanowiono o odrzuceniu pojazdu gąsienicowego Kurganiec-25 oraz BMP-3F, czyli pływającą wersję sławnych pojazdów.

Producent nowego pojazdu opancerzonego zostanie wybrany w 2013 roku w oparciu o wyniki otwartego konkursu. Wiosną przyszłego roku, zwycięzca przetargu będzie musiał obronić swój projektu przed komisją Ministerstwa Obrony, a następnie rozpocząć produkcję.

(armyrecognition.com; fas.org)

Vovan, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0, via Wikimedia Commons