Rozpoczęto prace nad nowym bojowym wozem piechoty dla rosyjskich wojsk powietrznodesantowych (WDW). Nowy wóz, mający zastąpić dotychczasowe pojazdy rodziny BMD, powstaje w zakładach Kurganmasz i jest częścią szerszego projektu.

O pracach poinformował dzisiaj wicepremier FR Dmitrij Rogozin – Jesteśmy gotowi kontynuować prace nad nową platformą, rozwijaną aktualnie przez Kugranmaszzawod. Dotyczy to również przystosowania platformy Kurganiec do roli nowego bojowego wozu piechoty dla wojsk powietrznodesantowych. – Rogozin dodał, że ostateczna decyzja o przyjęciu do służby nowego pojazdu pozostaje w gestii sztabu generalnego. Dowódca wojsk lądowych, generał pułkownik Władimir Czyrkin, zapowiadał wcześniej wprowadzenie Kurgańca do służby na „krótko po roku 2015”.

Kurganiec ma w zamierzeniach stać się podstawowym pojazdem gąsienicowym rosyjskich sił zbrojnych i zastąpić wozy rodzin BMP, BMD, MT-LB. Do tej pory zaprezentowano modele i rysunki w wariantach: bwp, wozu dowodzenia/ łączności, walki radioelektronicznej, haubicy samobieżnej oraz wozu wsparcia uzbrojonego w działo 125 mm. Nowa platforma ma wykazywać wysoki stopień integracji z powstającym równolegle czołgiem Armata.

(armyrecognition.com)