Rosyjski okręt podwodny K-407 Nowomoskowsk przeszedł remont średni połączony z modernizacją i powrócił do służby we Flocie Północnej. Według planów będzie służyć jeszcze dziesięć lat, zanim zostanie wycofany w 2022 roku.

Okręt projektu 667 przybył do swojej bazy w porcie Siewieromorsk, po remoncie w stoczni Zwiezdoczka. Rozpoczął się w 2007 roku, a w jego wyniku na okręcie wprowadzono około stu modyfikacji, dzięki którym poprawiono właściwości taktyczno-techniczne jednostki. Szczególnie ważną zmianą jest jego wyciszenie i rozszerzenie możliwości systemu sonarowego.

Stocznia Zwiezdoczka dokonała również remontu innych okrętów projektu 667BRDM. Ostatnio wyremontowana jednostka dołączyła do innych: K-51 Wierchoturie, K-84 Jekaterinburg, K-114 Tuła, K-117 Briańsk i K-18 Karelia.

K-407 Nowomoskowsk jest radzieckim okrętem podwodnym o napędzie atomowym projektu 667 (w kodzie NATO: Delta IV), wyposażonym w szesnaście pocisków balistycznych klasy SLBM R-29RM. Jako ciekawostkę można podać fakt, że K-407, jako jedyny do tej pory okręt balistyczny na świecie, oddał salwę wszystkimi szesnastoma pociskami balistycznymi SLBM. Do tego zdarzenia doszło 6 sierpnia 1991 podczas operacji Behemot-2.

(en.rian.ru)