Irański minister obrony generał brygady Hossein Dehqan uczestniczył w prezentacji trzech głównych osiągnięć irańskiej myśli technologicznej w dziedzinie przemysłu obronnego. Odwiedził uczelnię blisko związanej z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej – Uniwersytet Technologiczny Malika Asztara w Teheranie.

Jako pierwszy władze uczelni pokazały nadajnik lokalnego systemu pozycjonowania (Local Positioning System, LPS) o mocy jednego megawata. Uzyskanie gotowości operacyjnej przez ten system częściowo uniezależniłoby irańskie siły zbrojne od Globalnego Systemu Pozycjonowania.

Drugim osiągnięciem jest metoda automatycznego natrysku plazmowego, za pomocą której pokrywa się powierzchnie materiałów celem wzmocnienia ich właściwości, na przykład odporności na ścieranie. Metoda ta może być pomocna w procesie wytwarzania łopatek turbin stosowanych w elektrowniach i silnikach odrzutowych.

Na koniec zaprezentowane metodę obróbki cieplnej za pomocą próżniowego pieca plazmowego. Urządzenie może być obsługiwane zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Służy do obróbki metalurgicznej różnego rodzaju metali.

(defenseworld.net; na zdjęciu irański pocisk balistyczny Emad, fot. Mohammad Agah, na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International)

Mohammad Agah, Creative Commons Attribution 4.0 International