Według wicepremiera Federacji Rosyjskiej Dmitrija Rogozina rodzimy przemysł zbrojeniowy rozpocznie szeroko zakrojoną produkcję wyposażenia dla rosyjskich snajperów. Sprzęt powstaje w instytucie ToczMasz przy udziale instruktorów z rosyjskich sił specjalnych, którzy najlepiej wiedzą, czego w takich formacjach potrzeba.

W skład projektu będą wchodzić cztery zestawy wyposażenia, z których każdy będzie zawierał między innymi celowniki, tłumiki oraz elementy osłony pasywnej strzelca. Elementy te mają poprawić zdolności do szybkiej lokalizacji wroga oraz jego likwidacji. Pierwszy z wymienionych zestawów będzie zapewniać zdolności do skutecznego prowadzenie ognia na dystansie do 800 metrów, a drugi do 1500 metrów. Trzeci z kolei zostanie przygotowany do radzenia sobie z polem walki położonym na terenie zurbanizowanym. Ostatni z nich będzie komponentem szkoleniowym.

Świeżo rekrutowani strzelcy wyborowi będą wybierani tylko spośród żołnierzy służby kontraktowej oraz będą musieli przejść skomplikowany cykl szkoleń w celu przystosowania do nowych wyzwań.

Według przyjętych planów, Rosjanie zamierzają wyposażyć w te zestawy około tysiąca strzelców wyborowych, tak aby, w jak najkrótszym czasie, zapewnić zdolność do skutecznego działania na dystansie 1000-2000 metrów.

(RIA Novosti)