Nowa składana wieża osłonowa będzie w stanie zapewnić strzelcom pojazdów takich jak Humvee czy MRAP co najmniej porównywalną ochronę do tradycyjnych osłon. Natomiast jej największą zaletą będzie znaczne przyspieszenie działań podczas operacji desantowych dokonywanych na wybrzeże określonego teatru działań bojowych. Co więcej, zapewni ona usprawnienie transportu opancerzonych pojazdów bojowych.

Obecnie używane wieżyczki wykazały znaczną skuteczność defensywna podczas operacji w Iraku i Afganistanie ochraniając strzelców przed bombami oraz ogniem z karabinów maszynowych. Jednak podstawowym utrudnieniem dla dalszej eksploatacji okazał się być transport. W tym celu wieżyczki musiały być demontowane co wymagało wykonanie „ciężkiej roboty”, zajmowało dużo miejsca oraz było czasochłonne. Konieczność ich ponownego zainstalowania na pojazdach znacznie osłabiała mobilność przemieszczania oraz utrudniała desant.

Nowe tarcze będzie można pozostawić na pojazdach w pozycji złożonej, a przygotowanie do bojowego użycia będzie trwać mniej niż godzinę. Umożliwią one sprawny transport, a fakt, iż dodadzą jedynie kilkanaście centymetrów do wysokości pojazdu pozwala na zastosowanie ich w wojskach modułowych przeznaczonych do szybkiego rozwinięcia (MEU)

Składana osłona została opracowany przez BAE Systems w styczniu 2011 roku i zaprezentowana na Modern Marine Expo we wrześniu w Quantico. Dwa prototypy zostały dostarczone do Aberdeen Proving Ground, w stanie Maryland. Od marca bieżącego roku przechodzą rygorystyczne testy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w 2014 roku rozpoczną się zamówienia.

(militarytimes.com)