Rosyjskie Siły Powietrzne (WWS) zamówią nowe samoloty szturmowe, które w założeniu mają być podobne do obecnie używanych Su-25. Ponadto zmiany w programie Jak-130, aktualności o Suchoju T-50 i An-124.

Generał Aleksander Zelin – doradca ministra obrony Anatolija Sierdiukowa i były dowódca WWS – powiedział, że nowy typ samolotu został włączony do programu państwowych zamówień zbrojeniowych. Nowa maszyna ma wejść do służby przed 2020 rokiem. Samolot będzie posiadał nowoczesny radar, elementy technologii stealth oraz będzie przystosowany do korzystania z wyjątkowo krótkich pasów startowych. Zastąpi on w służbie Su-25SM. Rosja planuje zmodernizować osiemdziesiąt starszych Su-25 do tego standardu, a póki co odebrała już trzydzieści tych samolotów.

WWS porzuciły pomysł uczynienia z samolotu szkolno-treningowego Jak-130 lekkiego samolotu bojowego. Generał Zelin powiedział, że nazwany Jak-131 prototyp nie gwarantował odpowiedniej ochrony dla pilota.

Za to w 2013 roku Siły Powietrzne dostaną do testów pierwszą partię prototypów myśliwca Suchoj T-50. W tym programie wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, trzeci prototyp został przekazany do prób fabrycznych, a czwarty jest w trakcie montażu. Do roku 2015 latać ma już czternaście tych samolotów.

Wreszcie WWS otrzymały pierwsze trzy samoloty transportowe An-124-100M, które przeszły modernizację. Rosyjskie lotnictwo planuje poddać zmianom kolejnych dziesięć maszyn w wersji -100, a także zakupić dziesięć fabrycznie nowych An-124-300, które mają udźwig zwiększony do 150 ton.

(flightglobal.com)