Organizatorzy największych wojskowych pokazów lotniczych w Europie podgrzewają atmosferę na nieco ponad miesiąc przed pokazami. Na lotnisku pojawiają się pierwsze samoloty, a spadochroniarze ćwiczą podniebne ewolucje.

Należący do RAF pokazowy zespół skoczków spadochronowych przeprowadził pierwsze skoki na lotnisku dostarczając z wysokość kilometra specjalną flagę sporządzoną z okazji diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II, który będzie jednym z tematów przewodnich całych pokazów, odbywających się 7 i 8 lipca.

Wzór flagi został wybrany w głosowaniu zorganizowanym w popularnym na Wyspach dziecięcym programie BBC prowadzonym przez Barneya Harwooda, który był gościem specjalnym bazy lotniczej. Prezenter uroczyście wciągnął flagę na maszt oraz miał między innymi okazję przelecieć się samolotem Hawk.

Poza Hawkiem publiczności zaprezentowały się także cztery inne maszyny, które będziemy mieli okazję zobaczyć w lipcu. Były to Chipmunk numer WP903, na którym książę Karol uczył się latać, współczesny samolot szkolny Tucano w okazjonalnym malowaniu z okazji jubileuszu królowej, deHavilland Vampire T11, który wszedł do służby w RAF sześćdziesiąt lat temu oraz należący do USAF MC-130 Herkules, który był symbolem więzi łączących siły powietrzne Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Tim Prince – dyrektor wykonawczy RIAT – powiedział: „To było wspaniałe, ze mogliśmy zaprezentować cząstkę tego, co czeka nas w lipcu, ponieważ mamy niesamowity zbiór samolotów. Na Air Tattoo będziemy mogli zobaczyć siedem zespołów akrobacyjnych, a także grupowy przelot Hawk-ów w formacji E II R. Dla Kolumbii i Korei Południowej będzie to debiut, w tym roku w Fairford będzie na prawdę cały świat i nie możecie tego przegapić.”

Ponadto w dniu dzisiejszym organizatorzy potwierdzili udział włoskiego Spartana (F), Chinooka RAF-u (F) oraz AgustaWestralnd Merlina (S).

(RIAT)