BAE Systems i Iveco Defence Vehicles podpisały z amerykańskim Korpusem Piechoty Morskiej kontrakt o wartości 67 milionów dolarów na opracowanie nowych wersji transporterów opancerzonych ACV.

W ramach umowy zostaną zaprojektowane i zbudowane prototypy wozu dowodzenia (ACV-C) i transportera uzbrojonego w wieżę z działkiem kaliber 30 milimetrów (ACV-30). W środku ACV-C zostanie zabudowanych siedem stanowisk dla sztabowców, dzięki którym walcząca jednostka piechoty morskiej zyska większą świadomość pola bitwy. Natomiast wersja uzbrojona w działko ma zapewnić żołnierzom odpowiednie wsparcie ogniowe, pozostawiając przy tym dostatecznie dużo miejsca w kadłubie na transport żołnierzy i ładunków.

W czerwcu 2018 roku BAE Systems podpisał umowę na dostawę pierwszych trzydziestu pojazdów przedseryjnych w konfiguracji bazowej. W kolejnych miesiącach podpisano aneksy do tej umowy i w tej chwili zamówione są 204 ACV 1.1. Ponadto piechota morska uznała, że dotychczasowa wersja ACV spełnia wszystkie wymagania i zaplanowany wcześniej stopniowy rozwój do wersji ACV 1.2 nie będzie kontynuowany.

Zobacz też: Transporter opancerzony AAV7

(adsadvance.co.uk)

BAE Systems