Podczas waszyngtońskiej konferencji i wystawy sprzętu wojskowego AUSA 2017 koncern zbrojeniowy Oshkosh Defence zaprezentował trzy warianty lekkiego pojazdu taktycznego JLTV, w tym wóz bliskiej obrony przeciwlotniczej (M-SHORAD) i Kompaktowego Systemu Broni Laserowej (CLWS).

Najważniejszym elementem tego pierwszego jest moduł bojowy Boeing Maneuver Short Range Air Defense. Uzbrojony jest w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych M299, z której można odpalać pociski AGM-114L Longbow Hellfire, karabin maszynowy FN M3P kalibru 12,7 milimetra oraz czujniki i systemy komunikacji, w tym system komunikacji VRC-111, produkowany przez Thalesa. M-SHORAD jest zmodyfikowaną wieżą AN/TWQ-1 Avenger Air Defense System, której inny wariant, Mobile SHORAD Launcher, zintegrowano z transporterem opancerzonym Stryker.

Drugi wariant JLTV wyposażono w CLWS (Compact Laser Weapon System), który testowano na poligonie Yuma Proving Ground w stanie Arizona na przełomie lipca i sierpnia 2015 roku. Pojazd otrzymał także zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg Protector LW 30 uzbrojony w działko automatyczne M230LF kalibru 30 milimetrów. Ponadto ten wariant L-ATV wyposażono w systemy komunikacji Thales VRC-111 i VRC-121 Viper.

Trzeci wariant to pojazd wyposażony w bezzałogowy, stabilizowany żyroskopowo moduł bojowy Samson RWS Dual Stabilized Remote Weapon Systems, działko automatyczne M230LF kalibru 30 milimetrów i sprzężony z nim karabin maszynowy GPMG kalibru 7,62 milimetra. JLTV w tym wariancie dysponuje aktywnym systemem ochrony pojazdu Trophy Light. Ponadto wieża pojazdu wyposażona jest w system kontroli ognia trzeciej generacji i automatyczny system śledzenia celu.

L-ATV zwyciężył w programie JLTV, mającym wyłonić następcę Humvee, w sierpniu 2015 roku, obecnie zaś znajduje się w fazie produkcji małoseryjnej i testów. Jako pierwsze nowe samochody otrzymają jednostki bojowe US Army i US Marine Corps. Zainteresowane są nimi również wojska lotnicze Stanów Zjednoczonych.

Na początku 2019 roku 500 L-ATV trafi do jednego z brygadowych zespołów bojowych 10. Dywizji Górskiej w Fort Drum w stanie Nowy Jork. Sześćdziesiąt dziewięć pojazdów L-ATV trafi do jednego z batalionów piechoty II Sił Ekspedycyjnych Piechoty Morskiej (II MEF), stacjonujących w Camp Lejeune w Karolinie Północnej.

US Marine Corps zamierza pierwotnie kupić 5500 L-ATV, choć już teraz planuje się zwiększeniem zapotrzebowania do 9091 sztuk. Największym odbiorcą ma być US Army, która chce nabyć ponad czterdzieści dziewięć tysięcy pojazdów.

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż produkowanych przez Oshkosh Defense pojazdów L-ATV do Wielkiej Brytanii. Możliwe, że Londyn otrzyma nawet 2747 wozów tego typu.

Zobacz też: M-ATV będzie niszczył drony

(defenseworld.net, oshkoshdefense.com)

materiały prasowe Oshkosh Defense