Wygląda na to, że US Navy dała się przekonać Boeingowi i zamierza pozyskiwać kolejne F/A-18E/F. W stanowisku marynarki przedstawionym 13 czerwca senackiej komisji sił zbrojnych i prezydenckim projekcie budżetu na rok 2018 są plany zarówno zakupu nowych maszyn, jak i modernizacji istniejących.

Wbrew poprzednim planom, zakładającym, że produkcja Super Hornetów zostanie nieodwołalnie zakończona z rokiem fiskalnym 2018, US Navy chciałaby w ciągu pięciu najbliższych lat wydać 7,1 miliarda dolarów na zakup osiemdziesięciu nowych F/A-18E/F, co wraz z zamówieniem dla Kuwejtu oznaczałoby podtrzymanie pracy linii montażowej tych maszyn na dotychczasowym poziomie dwóch egzemplarzy miesięcznie.

Nawet gdyby to się nie udało, drugą częścią planu jest modernizacja najstarszych Super Hornetów, które już wkrótce muszą przejść remonty kapitalne. Przy tej okazji, począwszy od roku budżetowego 2019, maszyny będą sukcesywnie przebudowywane do standardu F/A-18E/F Block 3 (zwanego też Block III). Już rok wcześniej zostaną zaś uruchomione fundusze na produkcję zbiorników konforemnych.

Dalekosiężna modernizacja F/A-18E/F jest sygnałem odwrotu US Navy od zapowiadanej współpracy z US Air Force przy budowie myśliwca szóstej generacji. Na projekt, znany w marynarce jako FA-XX, do roku 2022 nie przewidziano żadnych środków. Według oświadczeń sił powietrznych ich program, zwany Next Generation Air Dominance (NGAD) lub Penetrating Counter Air (PCA), nie ma już związku z maszyną bazowaną na lotniskowcach.

Przedstawiciele dowództwa US Navy i US Marine Corps zgodnie twierdzą natomiast, że niezagrożona jest przyszłość F-35B/C, będącego na ostatniej prostej do wprowadzenia oprogramowania w wersji 3F. W ciągu osiemnastu miesięcy prac udało się wydłużyć czas, po którym konieczny był restart systemów myśliwca z pięciu do czterdziestu godzin, co jest już ponoć wynikiem akceptowalnym.

Mniej powodów do radości mają pracownicy Boeinga, który w ubiegłym roku zapowiedział zwolnienie w ciągu czterech lat 500 osób, a teraz ogłosił likwidację pięćdziesięciu stanowisk kadry menedżerskiej. Zmiana ma uczynić strukturę organizacyjną koncernu bardziej płaską, usprawniając jego reagowanie na potrzeby rynku.

(aviationweek.com, usni.org, defensenews.com)

US Navy / VFA-94