Rosyjskie władze podjęły decyzję o budowie od podstaw nowych stoczni niedaleko Petersburga. Zostaną zbudowane specjalnie z myślą o montażu w nich na francuskiej licencji okrętów desantowych typu Mistral. Pierwsze dwa okręty tego typu zostaną zbudowane wspólnie przez Francję i Rosję we francuskiej stoczni STX w Saint-Nazaire, a kolejne dwa w nowych rosyjskich stoczniach.

Zakłady zostaną zlokalizowane na wyspie Kotlin położonej około 30 kilometrów na zachód od Petersburga. Co prawda stocznie powstaną specjalnie po to, aby budować w nich Mistrale, jednak w przyszłości będą w nich powstawały także inne duże okręty wojenne i statki cywilne.

Rozpoczęcie produkcji Mistrali w nowych stoczniach planuje się na 2014 rok, podczas gdy pierwszy – wart ponad 700 milionów euro – okręt ma być zbudowany we francuskiej stoczni w ciągu 36 miesięcy od daty otrzymania zaliczki, której wpłata jest zaplanowana na styczeń 2011 roku.

Okręty desantowe typu Mistral przystosowane są do przenoszenia 16 helikopterów, 4 barek desantowych i do 70 pojazdów opancerzonych w tym 13 czołgów.

(RIA Novosti)