Koncern Leonardo zaprezentował wizję skrzydła dla śmigłowców AW159 Wildcat HMA.2 używanych przez Royal Navy. Docelowo miałoby ono zostać zamontowane na wszystkich dwudziestu ośmiu Wildcatów brytyjskiej marynarki w miejsce obecnie stosowanych węzłów uzbrojenia.

Nowe skrzydło ma się lepiej nadawać do podwieszania kluczowych elementów uzbrojenia Wildcatów, to znaczy pocisków przeciwokrętowych MBDA Sea Venom i wielozadaniowych pocisków Thales Lightweight Multirole Missile. Wizualizacje zaprezentowane przez Leonarda podczas konferencji IQPC Military Helicopter ukazują maszynę z dwoma Sea Venomami na węzłach zewnętrznych i dziesięcioma pociskami LMM (w pakietach po pięć) na węzłach wewnętrznych. Oprócz tego pod skrzydłami będzie można podwiesić również torpedy BAE Systems Stingray (po jednej) i bomby głębinowe Mk 11.

Koncepcja skrzydeł dla Wildcatów nie jest nowa. Wizualizacje komputerowe (takie jak na powyższej ilustracji) pojawiały się już w 2014 roku, ale ich celem było tylko zaprezentowanie ogólnego kierunku rozwoju śmigłowca. Teraz istnieje już projekt, który będzie można wcielić w życie i skierować do prób w locie. Montaż skrzydeł na śmigłowcach Royal Navy spodziewany jest najwcześniej w roku 2019.

Zobacz też: Katarskie Typhoony zagrożeniem dla RAF-u

(janes.com)

© Crown copyright