Amerykańskie siły powietrzne udzieliły kilku nowych informacji dotyczących programu Commercial Engine Replacement Program (CERP), którego celem jest znalezienie nowych silników dla bombowców strategicznych Boeing B-52H Stratofortress. W tej chwili bombowce są napędzane ośmioma silnikami TF33.

Program pozyskania nowych silników podzielony został na pięć faz, które mają zmaksymalizować ilość danych pozyskanych w czasie badania prototypów i obejmują jedynie krotką demonstrację na samolocie prototypowym, po czym nastąpią z kolei obszerne testy operacyjne z wykorzystaniem produktów małoseryjnych. Po tej fazie nadejdzie moment ostatecznej decyzji o uruchomieniu produkcji seryjnej.

O kontrakt na dostawę silników walczą General Electric, Pratt & Whitney i Rolls-Royce. Każdy producent ma jeszcze w tym roku zaprezentować model aerodynamiczny, a w styczniu 2021 roku siły powietrzne ogłoszą zwycięzcę. Amerykańskie lotnictwo wojskowe dysponuje flotą siedemdziesięciu sześciu B-52H, dla których planuje pozyskać około 650 silników. Jedenaście samolotów otrzyma nowe silniki w ramach produkcji małoseryjnej, a pozostałe – po uruchomieniu produkcji seryjnej.

Program jest realizowany metodą szybkiego prototypowania z wykorzystaniem techniki cyfrowej. Każdy z producentów stworzył wirtualny model gondoli mieszczącej dwa silniki (Virtual Power Pod Prototype), który następnie zostanie zaimplementowany do cyfrowego modelu samolotu w celu wstępnej oceny całego układu. Kolejnym krokiem będzie fizyczne zamontowanie silników w dwóch bombowcach w celu przebadania zachowania samolotu w locie i sprawdzenia wytrzymałości konstrukcji.

Pratt & Whitney oferuje silniki PW815 lub wydłużenie żywotności dotychczasowych TF33, Rolls-Royce oferuje silniki F130, a dodatkowo obiecuje budowę fabryki w Indianapolis, a General Electric startuje z silnikami CF34-10 i Passport. Zastosowanie ośmiu nowoczesnych silników dostępnych na rynku od ręki pozwoli ograniczyć zużycie paliwa i liczbę godzin poświęcanych na obsługę samolotów.

Zobacz też: USA gotowe dostarczyć Ukrainie więcej uzbrojenia

(key.aero)

USAF